| Ingineru25 a întrebat:

Salut, de curand am pierdut un proces si trebuie sa platesc cheltuieli de judecata pentru avocat, iar apoi se mentioneaza ca taxa judiciara in cuantum de X lei este nedatorata. Ce inseamna? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa platesti numai onorariul avocatial stabilit de instanta, nu va trebui sa platesti taxa judiciara de timbru.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui doua detalii importante, respectiv daca ai fost reclamant sau parat si ce obiect a avut procesul.
Daca ai fost reclamant sigur ca nu mai trebuie sa platesti taxa judiciara, deoarece ai platit-o la inceput, cu exceptia cazului ca actiunea era scutita de aceasta taxa.
Daca ai fost parat inseamna ca nu va trebui sa platesti taxa, probabil actiunea fiind scutita de taxa judiciara.

| Ingineru25 explică (pentru Ioandelasal):

Scuze pentru lipsa de informatii, am scris repede, am fost parat intr-un proces de rezolutiune al unui contract de uzufruct initiat de tatal meu ca fiind intretinator al bunicii mele, tatal meu ulterior decedand, iar bunica mea a intentat proces de rezolutiune impotriva mea pe fondul ca acel contract fiind transmis prin masa succesoriala catre mama mea, apoi ulterior decedand si ea transmis catre mine. Instanta a admis cererea de rezolutiune, iar acum trebuiesc platite cheltuielile de judecata catre avocat plus mentiunea ca "Constata ca taxa judiciara de timbru in quantum de X lei este nedatorata si voiam sa stiu daca platesc cheltuielile cu avocatul sau si timbrul.

| Ingineru25 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru raspuns!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ingineru25):

Va trebui sa platesti numai onorariul avocatial stabilit de instanta, nu va trebui sa platesti taxa judiciara de timbru.