| KnyRPG a întrebat:

Salut, de curand am primit amenintari de la niste "baietii" care ma amneninta ca ei ma omoara si ca ma umplu de sange am toate dovezile necesare pentru a rezolva pe calea legala si am o problmea pentru a strange probe mi-am facut un cont fake de fabook si am intrat in discutie cu ei au inceput sa ameninte sa injure si sa se jure ca ma calca in picioare sincer cred ca au ceva probleme psihice dar problema e alta spune ca ma va asteptan in fiecare zi la scoala si na el are 17 ani eu 14 bine diferenta dintre greutatii este foarte mare el avand 50 si ceva de kg si eu 75 practicand kickboxing as putea sa-l bat da problema este sa nu vina cu "toavarsii" lui puteti sa-mi spuneti daca il pot da in judecata pentru amenintari grave la adresa mea? Si care este pedeapsa pe care o primeste? Multumesc Frumos. A da problele stranse de pe un cont fake de Facebook sunt luate in considerare?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu il poti da in judecata, poti insa face o plangere la politie care va investiga cazul

| KnyRPG explică (pentru suntserios):

Din ce mi-au zis niste prieteni care au fost amenintati de alte persoane au dat in judecata pentru Jignire/Amenintare si 'suspectul' a primit 1 an de inchisoare si trebuia sa plateasca niste daune morale

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere penala pentru amenintare, conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea trebuie facuta in maximum 3 luni de la data amenintarii.

Răspuns utilizator avertizat
| IFeelS0Alone a răspuns:

Faci o plangere la politie sau daca sunteti din acelasi liceu faci o plamgere la director sau dirigintele respectivelor animale. Si mai mult ca sigur o sa fie trasi la raspundere.