| Sroxanna13 a întrebat:

Bună seara! As dori dacă se poate sa îmi spuneți dacă se mai poate depune contestație în momentul în care ești închis.
Cumnatul meu a avut o condamnare, dar cu suspendare. A avut o perioada de 2 ani de zile de probațiune și 64 de ore de munca în folosul comunității, plus ca trebuia sa plătească cheltuielile de judecată 394 de lei și prejudiciul pentru o firma de 5000 de lei. El în aceasta perioada nu s-a prezentat de fiecare data la ofițerul de probațiune și din munca în folosul comunității a făcut doar 4 ore. În cele din urma ofițerul de probațiune după cei 2 ani care au trecut l-a dat în judecata ca nu și-a respectat termenii de reabilitare și ca nu a reușit sa ia legătura cu el. În urma procesului i-a fost revocata suspendarea și a primit cu executare 1 an și 6 luni. El în toată perioada aceasta a fost cuminte, nu a avut nici cel mai mic incident, doar ca nu s-a prezentat de fiecare data la ofițerul de probațiune, dansa în declarație a spus ca deloc, dar știu sigur ca a fost fiindcă l-am dus și eu, iar legătură cu ea a luat, pana și mama lui a mai vorbit cu dânsa. În cele din urma de la penitenciar am aflat ca el putea sa depună contestație ca doar pentru atâta putea sa facă și arest la domiciliu, întrebarea mea ar fi dacă în situația de fata ar mai putea sa facă ceva sa depună contestație sau sa își ia un avocat ar mai putea sa facă acest lucru? Daca știe careva și ma poate îndruma, va rog din suflet!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se mai poate, s-a revocat suspendarea executarii pentru neindeplinirea obligatiilor, respectiv neprezentarea la toate termnele si neexecutarea muncii in folosul comunitatii.
Chiar daca ar face contestatie aceasta i-ar fi respinsa.

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

"El în toată perioada aceasta a fost cuminte"

Poate că a fost cuminte în sensul că nu a mai avut și alte încălcări ale legii. Dar asta nu schimbă cu nimic faptul că nu a respectat condițiile și obligațiile care i-au fost impuse în schimbul sentinței cu suspendare.

Deci pe ce bază s-ar face contestația, din moment ce nu s-a prezentat la ofițerul de probațiune de câte ori trebuia și nu a făcut decât 4 ore de muncă în folosul comunității din cele 64 pe care trebuia să le facă?

| Sroxanna13 explică (pentru johnnny123):

Eu de aceea am și întrebat fiindcă nu ma pricep, nu am fost în aceasta situație, doar ca atunci când am fost la vizita cine m-a preluat știa situația lui și mi-a spus ca ar trebui sa depună contestație. Sa vorbească cu un avocat și sa depună contestație, ca ar putea primi și sa stea în arest la domiciliu, nu acolo. Și ma întrebam dacă se poate face și acest lucru? Adică mie mi se pare ca ar fi cam târziu având în vedere ca sentința i-a fost data, doar ca m-a lăsat asa cu semne de întrebare.