| anonymus1996 a întrebat:

Salut de revelion am fost la o petrecere intr-un sat apropiat de orasul meu unde din pacate mi-am loat o bataie grava de la tarani de acolo.Nu ma-m dus la garda si am lasat timpul sa treaca, am sunat pe unu din baietii care au dat in mine si a inceput sa ma injure fapt care m-a enervat si mai tare pana intr-o zi cand am prins un prieten cu masina mi-am mai loat dupa mine 3 baieti si am plecat dupa el la liceu.Cand a iesit din liceu la 30 de metri am dat nas in nas cu el si o iesit urat.Acum este internat 9 zile in spital si a spus unui prieten al meu ca ma da in judecata cu certificat medico legal.Acum astept sa vad ce se intampla daca ma da in judecata ce pedeapsa as primi sau daca as putea raspunde in instanta cu ce mi-au facut ei la tara. Apropo fac in aprilie 17 ani si el e deo seama cu mine.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din ce spui rezulta ca poti fi acuzat de lovire sau alte violente (art.180 Cod penal) si de asociere pentru savarsirea de infractiuni (art.323 Cod penal), citez:
"ART.180. Lovirea sau alte violenţe
Lovirea sau actele de violenţã care au pricinuit o vãtãmare ce necesitã pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate.
Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã."
"ART.323. Fapta de a se asocia sau de a iniţia constituirea unei asocieri în scopul săvârşirii uneia sau mai multor infracţiuni, altele decât cele arătate în art. 167, ori aderarea sau sprijinirea sub orice formă a unei astfel de asocieri, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 15 ani, fără a se putea depăşi pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea ce intră în scopul asocierii.
Dacă fapta de asociere a fost urmată de săvârşirea unei infracţiuni, se aplică celor care au săvârşit infracţiunea respectiva pedeapsă pentru acea infracţiune, în concurs cu pedeapsa prevăzută în alin. 1. "
Fiind minor limitele minima si maxima ale pedepsei se reduc la jumatate. De asemenea se poate lua o masura educativa, cea mai aspra fiind internarea intr-un centru de reeducare.
Poti pomeni de ce ti-a facut el mai inainte dar asta nu te va ajuta prea mult, trebuia sa fi facut si tu plangere penala.

| mona a răspuns:

Poate ajungeti la o intelegere si nu mai e nevoie sa umblati prin tribunale

| TheAce a răspuns:

Din pacate degeaba aduci in discutie incidentul trecut, nu va schimba cu nimic situatia actuala. Certificatul medico-legal il ajuta. Pentru vatamare corporala si ultraj esti incadrat la fapte penale. Daca au fost si martori e si mai rau pentru tine, risti scoala de corectie (asta daca ai noroc) pe langa o amenda de toata frumusetea pe care o vor incasa parintii tai. E cam tarziu acum pentru scuze dar va trebui sa mergi sa iti ceri scuze si sa incerci sa ingropati securea. Va trebui de asemenea sa vorbesti cu parintii tai si cu avocatul lor sa incercari sa realizati un ''settlement'' cu victima. Propriu zis sa ii oferiti o suma de bani destul de mare pentru a nu te da in judecata pentru ca daca au existat si martori, nu prea ai cum sa scapi altfel.

| anonymus1996 explică (pentru TheAce):

Cat as lua pentru scoala de corectie?

| steffane a răspuns:

Esti minor, doar dosar penal cu un avocat bun! Succes!

| originaldefals a răspuns:

Nu o sa se ajunga pana la scoala de corectie o sa fi favorizat din cauza anilor pe care ii ai, si ceva normal daca este sa ajungi in instanta sa aduci vorba ca de fapt el a inceput si daca nu ajuta acest lucru in mare parte dar cel putin nu ajungi la scoala de corectie acest lucru este sigur, crd ca o sa fi nevoit sa platesti o amenda de maxim 1000 lei noi si spitalizarea in rest nimic...