| Girly97 a întrebat:

Cum poate ANAF sa cheltuie atatia bani ca sa trimita somatii de plata sau chiar executari silite pentru un leu?

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Face parte din programul de eradicare a MARII coruptii. Iti dai seama cate autostrazi se faceau daca ajungea leul ala la timp, in buget?

suntserios
| suntserios a răspuns:

La fel cum toate administrațiile publice cheltuie bani pe birocrație pentru ca nu sunt capabile de digitalizare

| gabicoo a răspuns:

Uite că poate!hee hee

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu numai ANAF procedează așa. Mie mi-a venit o somație de la Electrica ca vine si îmi taie curentul pentru ca aveam o restanta de 0, 92 RON. Restanta se datora faptului ca eu plătisem cu o luna de zile in avans, si nu aveam de unde sa stiu cat o sa consum. Dar noi nu ne revoltam atunci când ei estimează cat curent consumam, si de multe ori când se face citirea constata ca am plătit mult mai mult. Adevărul este ca toate instituțiile de stat si firmele private au legea la degetul mic, iar noi muritorii de rand, pentru dreptul nostru trebuie da ne judecam, si cine știe daca ni se face dreptate!?

| Digikey a răspuns:

Este vorba despre principiul noi muncim nu gandim.
Costa 8 lei sa trimiti recomandata cu confirmare de primire.
Scuza lor este ca sistemul este computerizat si face totul automat, dar cine a setat programul sa cheltuiasca 8 lei ca sa recupereze unul nu era prea istet.

| Girly97 explică (pentru Digikey):

Si care este scuza bancilor? Adica ce ne vor face noua pentru un amarat de leu?

| Digikey a răspuns (pentru Girly97):

De la 1 leu se poate ajunge la cheltuieli de avocat si alte tampenii.
Iti recomand sa platesti.

| Girly97 explică (pentru Digikey):

Sigur, daca s-ar intampla ma duc la sediu cu 100 de monede de 1 ban ca sa se invete minte. big grin