| Gogoasa24 a întrebat:

Salut, deci eu am fost injurat pe Facebook foarte urat de o persoana pe chat, si acea persoana este din orasul meu, pot depune o reclamatie la politie? daca da cu ce va fi sanctionata? Precizez ca a fost foarte vulgar.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inuria nu mai constituie infractiune, a fost abrogata de peste 10 ani.
In schimb poti sa-l dai in judecata pe cale civila, in baza raspunderi delictuale.

| Adry05 a răspuns:

Nu cred ca le va pasa. Eventual daca erau vorbe de amenintari sau altceva.

| Amelya02 a răspuns:

Nu este un act ilegal demn de implicarea poliției, nu vei rezolva nimic, mai precis este ca te vor lua in derâdere.

| Alle23 a răspuns:

Nu chiar. politiei nu-i prea pasa ca ai fost tu injurat (fara suparare) si "au mai multa treaba de facut"

| FanulMeu a răspuns:

Cat timp se intampla doar pe partea online politia nu poate face nimic, daca insista ar trebui sa ii dai block si report pe Facebook, daca se ajunge sa te caute acasa sau sa te sune /sa iti trimita sms poti depune plangere pentru hartuire si poti obtine un ordin de restrictie.

| radu877 a răspuns:

Acum cativa ani am facut o plangere la politie pentru un diliu cate ma injura prin sms. Am printat mesajele si le-am aratat politistilor. I-au dat amenda dilimandrosului 200 de ron. Ala a continuat si a ajuns pana aproape la dosar penal. Eu aveam o functie de conducere si ala era angajat, diliul. Deci se poate, acum depinde cat de mult se cor implica politistii din orasul de unde esti. Daca esti minor ar fi bine sa te duci cu un adult la politie. Bafta!

| blond1x a răspuns:

Închisoare de la 1 la 5 ani, nu! eu chiar glumeam... nu cred că s-ar putea face ceva... dar, îi poți da report și block! salut