| Daniel_Marius_2001 a întrebat:

Dețin permis categoria A1 din 2018..recent am luat si categoria B..mai trebuie sa tii semnele de începător pe masina?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi nici OUG 195/2002 si nici Regulamentul de aplicare nu contine o dispozitie clara si expresa privind cazul expus eu interpretez ca este nevoie sa ai semnele de incepator timp de 1 an de la data obtinerii permisului de canducere categoria B.
In orice caz adreseaza-te politiei rutiere si solicita opinia lor.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca trebuie sa tii semnele de incepator pe masina, 1 an complet!
Este ilegal si se percepe amenda si puncte luate de pe permis, daca sofezi fara semn in geam, in primul an.

| Yuoia a răspuns:

Da, trebuie. Pentru ca A1 este pentru alta categorie de vehicul care se conduce cu totul altfel.

| MJo a răspuns:

Pe mine m-au iertat când a fost cazul. Omul, nu legea laughing Daca nu 1 an, măcar 12 luni laughing