| Holy97 a întrebat:

Salut! Doresc sa cumpar o masina din Bucuresti (aici locuiesc cu chirie). Domnu' care vinde masina are contract de vanzare - cumparare cu primul propietar dar actele au ramas pe numele primului propietar. Eu daca fac contract de vanzare - cumparare cu el evident ca vreau sa transcriu masina pe numele meu, cat timp am voie sa circul asa cu ea? Intreb asta pentru ca eu avand domiciliul in Timisoara de abia in luna septembrie sunt locuri disponibile la inmatriculari. Am citit undeva ca 90 de zile se poate de la momentul incheierii contractului.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu poti face acte de cumparare cu acela care vrea sa-ti vanda o masina care nu-i-a lui in acte, ca iei teapa!

Sa faca bine sa-si termine transcrierea masinii inainte sa o revanda, ca altfel iei teapa si el ramane si cu banii tai si cu masina.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, de la data contractului de vanzare-cumparare ai maximum 90 de zile s-o inmatriculezi, daca nu o faci in aceasta perioada inmatricularea se suspenda.

| Simpatic a răspuns:

Ai de a face un un samsar de joaca speta, acest "domn" de care ne zici avea obligatia sa inmatriculeze masina pe numele sau, nu sa stea cu ea pe fostul proprietar!
Un golan cu alte cuvinte, nu intru in detalii fiscale
Nici nu te uita la asa masina!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, 90 zile.

| TpuUser111888333 a răspuns:

Cum adica actele au ramas pe numele primului proprietar? Sa inteleg ca ei au facut doar un contract de vanzare-cumparare si atat? Sper ca acel contract este macar legalizat la notar. Oricum este cam ciudata treaba, in sensul ca cel care ti-o vinde sa nu aiba de fapt dreptul sa ti-o vanda legal.

Oricum, orice ai avea de gand sa faci, cere-i fiscalul, sa nu aiba masina taxe neplatite, amenzi, etc.

A patit un prieten, a cumparat o masina ieftina de 1000 de euro, a facut contract vanzare-cumparare cu vanzatorul, si vanzatorul i-a spus ca o sa ii trimita fiscalul prin posta, respectivul fiind din alt judet. Au trecut saptamani si vanzatorul nu i-a mai trimis fiscalul, efectiv a disparut cu totul. Cumparatorul nu a putut sa inmatriculeze masina pe el. Habar n-am cum a scapat de masina pana la urma.

| dabnn a răspuns:

Cauta alta masina