| Russenart a întrebat:

Salut, e adevarat ca buletinul de 18 ani trebuie facut cu 2 saptamani inainte de implinire?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista "buletin de 18 ani", este o exprimare foarte gresita.
Actele pentru preschimbarea cartii de identitate trebuie depuse cu cel putin 15 zile inainte de data expirarii valabilitatii actualei CI. Se pot depune si mai repede, respectiv cu cel mult 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii.

2 răspunsuri:
| Nătărău a răspuns:

Da, altfel o să repeți liceul și o să ai 14 ani din nou, dar glumesc.

| Depoka a răspuns:

Buna! Acum 4 ani cand am împlinit 18 ani, buletinul l-am facut dupa doua săptămâni. Anul trecut sora mea si-a schimbat buletinul după câteva săptămâni si nu a contat. Bineînțeles daca ai nevoie urgent il poti face mai repede, oricum la un moment dat trebuie facut.