| RazvanP9 a întrebat:

Salut, e obligatorie purtarea vestei reflectorizante in localitate cand esti cu bicicleta? Daca da, care e legea?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatorie numai pe timp de noapte sau pe timp cu vizibilitate redusa.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 161
  (1) Se interzice conducătorilor de biciclete:
 r) sa circule fără a purta imbracaminte cu elemente fluorescent-reflectorizante, de la lasarea serii până în zorii zilei sau atunci când vizibilitatea este redusa;"
Incalcarea acestei prevederi reprezinta contraventie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice

Art. 161. - (1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau de mopede:

r) sa circule fara a purta imbracaminte cu elemente fluorescent-reflectorizante, de la lasarea serii pana in zorii zilei sau atunci cand vizibilitatea este redusa;

| Dumitras_Paul_1993 a răspuns:

Sincer sa fiu si eu port vesta aia enrvanta dar, legea chiar nu stiu care este dar spre binele tau ar trebui sa o porti cand este noapte afara. tongue