| Cormoranul a întrebat:

Stiti cumva daca e obligatorie purtarea mastii cand mergi cu bicicleta? Tocmai ce am fost oprit din aceasta cauza de jandarmi, au zis ca imi dau avertisment verbal. Le-am explicat frumos ca am iesit din casa sa fac sport, dar se pare ca nu ai cu cine sa discuti. Raspunsul lor: "Ce sport e asta? Citeste legea!". Chiar vreau sa citesc legea, daca are cineva un link cu legea respectiva, as aprecia foarte mult.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ordinul n23/15/2021 din 20 ianuarie spune clar: activitati fizice intense si/sau conditii de munca solicitante (caldura, umiditate, etc). https://bit.ly/3cEOKpU
Eu cred ca ciclismul este destul de solicitant si, da! Este un sport. Daor ca cetatenii aia n-au habar ce-i sportul.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este obligatorie purtarea mastii in spatiile publice, vezi hotararea privind prelungirea starii de alerta.

| Cormoranul explică (pentru Ioandelasal):

Sunt si unele exceptii, nu e obligatoriu in orice caz.

| Adry05 a răspuns:

în timp ce în multe orașe în restaurante se mănâncă în interior, ok boomer.

| Vântulalb a răspuns:

Da, e obligatorie.
Poti sa nu o porti doar cand faci alergari. Cauta si vei gasi ordinul.

| Cormoranul explică (pentru Vântulalb):

Am verificat si scrie ca daca faci activitati fizice intense poti sa nu o porti. Acum depinde ce intelegem prin intens.

| Vântulalb a răspuns (pentru Cormoranul):

Nu se refera la plimbarea cu bicicleta. Intense pot fi: crosul, tenisul de camp, din astea.

| Irinelp a răspuns:

Mersul pe bicicletă este tot sport deci masca nu este obligatorie, în România uni polițiști și jandarmi sunt mult prea aroganți, când te mai opresc uni din ăștia spune-le că ei ar trebui să citească legea. În lege scrie că nu sunt obligatorii purtatul măști celor care fac activitate fizică individuală, nu scrie alergat. Deci toate activitățile fizice.

| Cormoranul explică (pentru Irinelp):

Stii cum e, daca ripostam prea mult, avertismentul se transforma in amenda.