| UnTipObisnuit a întrebat:

Fac un joc in care poti sa-ti alegi caracter un judet, tara, sau tara unita cu Moldova.

In acest joc, tu cu personajul pe care ti l-ai ales trebuie sa infrunti mai multe personaje negative. Acestea fiind persoane din partidul P.S.D. Boss final fiind Dragnea sau emblema partidului.

Vreau sa stiu. In moment ce lansez jocul public pe Play store, pot sa am ceva probleme cu legea?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de raspuns la intrebarea ta numai in baza explicatiei date.
Daca personajele negative sunt caracterizate doar in baza realitatii, nu ii calomniezi si nu instigi la folosirea violentei atunci n-o sa fie nici o problema.
Cred ca, inainte de lansare, ar trebui sa vada jocul un jurist si acesta iti poate spune exact daca este in regula sau nu si daca ar trebui sa schimbi ceva.

| UnTipObisnuit explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca pun alte nume? Sa faca transmitere la persoanele din realitate, insa sa nu fie chiar numele lor.

| Ioandelasal a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Asta te mai proteeaza cu ceva, desi nu in totalitate, daca trimiterile la personajele reale sunt usor de descifrat.