| tonic11 a întrebat:

Familia mea are un prieten turc care va pleca din Romania spre Turcia. Am voie sa plec(cu procura de la ambii parinti) cu acea persoana straina in ciuda faptului ca nu are cetatenie romana? Ar mai putea fi o problema faptul ca Turcia nu se afla in UE? Multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Insotitorul poate fi cetatean strain dar trebuie sa indeplineasca anumite conditii, respectiv sa se reintoarca cu tine in Romania ori la reintoarcere sa fie prevazut alt insotitor si sa nu fi fost condamnat pentru infractiunile prevazute de L.248/2005, citez:
"ART.31.(1) În situaţia în care organele poliţiei de frontieră constată ca nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de prezenta lege pentru ca minorul să iasă din România, vor întrerupe călătoria acestuia. Dacă minorul nu este însoţit de cel puţin unul dintre părinţi, vor proceda la informarea imediată a acestora, punându-le în vedere să îl preia de îndată ce este posibil. În cazul în care nu este posibilă informarea părinţilor, organele poliţiei de frontieră vor anunţa de îndată Autoritatea Naţională pentru Protecţia Drepturilor Copilului, care va iniţia procedura aplicabilă minorilor neînsoţiţi, potrivit legii.
  (2) Organele poliţiei de frontieră vor întrerupe, de asemenea, călătoria minorului, chiar dacă sunt îndeplinite condiţiile prevăzute la art. 30, în următoarele situaţii:
  a) însoţitorul este cetăţean străin şi nu face dovada faptului că are dreptul să se reîntoarcă în România, deşi în declaraţia părinţilor sau, după caz, a reprezentantului legal se menţionează că minorul se va reîntoarce împreună cu acelaşi însoţitor;
  b) însoţitorul a săvârşit anterior una dintre infracţiunile următoare:
  1. omor;
  2. infracţiuni contra libertăţii şi integrităţii sexuale;
  3. infracţiuni privitoare la traficul şi exploatarea persoanelor vulnerabile;
  4. lipsire de libertate în mod ilegal;
  5. infracţiuni privind traficul de droguri sau precursori;
  6. trafic de ţesuturi sau organe umane;
  7. infracţiuni de terorism;
  c) însoţitorul este cetăţean străin şi părăseşte teritoriul României ca urmare a unei decizii de îndepărtare de pe teritoriul României, dispusă în condiţiile legii, cu excepţia cazului în care este părinte al minorului şi există acordul celuilalt părinte, dat în condiţiile prevăzute la art. 30;
  d) însoţitorului sau, după caz, minorului i-a fost limitat, în condiţiile prezentei legi, exerciţiul dreptului la liberă circulaţie în străinătate pentru statul de destinaţie ori pentru un stat care urmează să fie tranzitat, în perioada în care urmează să călătorească împreună;
  e) însoţitorul nu este persoana căreia i-a fost încredinţată de către instanţă supravegherea minorului, în condiţiile legii penale;"
Pentru a dovedi ca nu a savarsit vreuna din infractiunile aratate trebuie ca strainul sa prezinte un act oficial, similar certificatului de cazier judiciar de la noi.