| pinu889 a întrebat:

Salut, clasa mea pleaca intr-un concurs international (doar 6 din clasa si eu sunt primul din clasa mea deci am sanse mari sa merg) in Turcia. Ma pregatisem sa plec dar ne-a anuntat profesoara ca ne trebuie procura de la ambii parinti, dar tata este plecat in voiaj in Coreea de Sud. Are cineva o idee despre cum as putea pleca, cu un singur parinte? Nu cred ca este concurs oficial. Ofer funda celui mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti pleca cu mama dar numai daca tatal da o declaratie autentica prin care isi da acordul sa pleci si indica drept insotitor major pe mama ta.
Tatal poate da declaratia la Ambasada Romaniei din Coreea de Sud si ti-o trimite prin posta sau curier rapid. Fara aceasta declaratie nu vei fi lasat sa iesi din tara.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tatal tau poate merge la Ambasada Romaniei din Coreei de Sud si poate face Procura legala si evident o poate trimite cu DHL-ul in tara, in 2-3 zile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti pleca cu un singur parinte atat timp cat ai o declaratie de la celalalt. O poate face prin ambasada Romaniei din Coreea.

| Ali1998 a răspuns:

Atât mama, cât și tatăl tău trebuie sa facă o procura cum ca te lasă "pe mainile" profesoarei cu care mergi. Tatăl tău o poate face acolo la Ambasada, apoi o poate trimite ulterior.