| PetracheAdrian a întrebat:

Salut, fiica mea este clasa a XII-a la profil pedagogic, si este intr-o situatie de a i se scadea nota la purtare de la 10 la 9 din cauza absentelor acumulate la o singura materie, depasind procentul de 10% de absente nejustificate pe care le putea avea, 9 din 72 de ore la disciplina respectiva avand un procent de 12, 5%. Vreau sa intreb daca se va recurge la o actiune in care aceasta sa repete anul sau chiar a fi exmatriculata. Am citit in statul elevului si citez: "2) Elevii care au media la purtare mai mică decât 9 în anul şcolar anterior nu pot fi admişi în unităţile de învăţământ cu profil militar, confesional şi pedagogic."
As dori o clarificare daca fiica mea poate ramane in aceeasi clasa cu media 9 la purtare pe profil pedagogic.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Doar daca media anuala la purtare este sub 9 nu mai poate continua la liceul pedagogic, daca este 9 poate continua.
Fiica ta este in cl. a XII-a, astfel ca termina liceul pedagogic, astfel ca nu se pune problema de continuare.

| PetracheAdrian explică (pentru Ioandelasal):

Deci nu o sa aiba nicio problema cu media 9 in clasa a XII-a? Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Conform informațiilor furnizate și a citatului din Statutul Elevului, elevii cu o medie la purtare mai mică de 9 în anul școlar anterior nu pot fi admiși în unitățile de învățământ cu profil pedagogic. În cazul fiicei dvs., aceasta are o notă de purtare de 9 din 10, deci este sub limita de 9 menționată în citatul dat.
Cu toate acestea, în ceea ce privește consecințele absențelor depășite, este important să vă adresați direct școlii sau instituției de învățământ la care fiica dvs. este înscrisă pentru a obține clarificări specifice cu privire la politica lor și la măsurile care ar putea fi luate în acest caz. De obicei, instituțiile de învățământ au propriile lor reguli și proceduri în astfel de situații.
De asemenea, este posibil ca școala să ofere oportunități pentru a compensa absențele nejustificate prin diverse mijloace, precum proiecte suplimentare sau ore de recuperare. Este important să aflați care sunt opțiunile disponibile pentru fiica dvs. în cadrul instituției de învățământ și să colaborați cu aceasta pentru a găsi cea mai bună soluție pentru situația sa școlară.