| GraveDigger91 a întrebat:

Salut,fratele meu vitreg (tați diferiti), are drept de moștenire la bunurile tatălui meu? Dar mama? Cum se face partiția casei și terenurilor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu a fost adoptat de tatal tau atunci nu are dreptul la mostenire dupa tatal tau.
Mama ta are drept la mostenire, in cota-parte de 1/4 (25%) din bunurile ce compun masa succesorala, restul de 3/4 (75%) iti revin tie si fratilor/surorilor tale (bineinteles daca ai frati/surori), in cote egale. Daca nu ai frati/surori atunci mostenesti tpata cota-parte de 3/4.
Se poate face partajul bunurilor odata cu procedura succesorala sau dupa aceasta, conform cotelor de mostenire si la intelegerea mostenitorilor.

3 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

De la tatal tau, nimic
mama in schimb are drept la jumatate, si restul se imparte intre copii, daca ai mai multi frati cu tatal tau

| Vântulalb a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nț! Nu jumatate.
Sotul supravietuitor primeste 1/4 din jumatatea sotului decedat. Copiii, 3/4, indiferent cati sunt.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Vântulalb):

Aha, s-a schimbat legea atunci, cand a murit bunicul, asa a fost cum am scris mai sus (bunica a luat jumatate), dar asta a fost cu ceva vreme in urma
asa ca multumesc, e bine de stiut