| CatalinJianu a întrebat:

Ieri am fost prins intr-un parc dintre blocuri (un loc uitat de lume) cu cativa tovarasi avand la mine o bata telescopica (castet), de catre 2 jandarmi (unul mai increzut decat altul). Dupa o perchizitie corporala indelungata au gasit-o si au confiscat-o luandu-mi datele din buletin pe care ulterior le-au trecut intr-un carnetel. Nimeni nu a zis nimic de amenda sau ceva nici macar un avertisment. Au luat-o, au vorbit cu tata la telefon caci eu sunt minor si dupa m-au lasat in pace. Chiar daca nu am folosit-o si chiar daca bata era rupta ei tot ziceau ca e caz penal si ca lor nu le pasa ce fac eu cu ea ca intr-un acces de furie puteam rani pe cineva. Dupa ce le-am zis ca am luat-o cu scop de aparare impotriva cainilor (mai multe experiente neplacute), a venit si tata si nu mi-au facut nimic.
Intrebarea este pot pati ceva acum? Caci sincer mi se pare inutil sa spui ca acea bata era o arma, adica jandarmul a deschis-o si au sarit fiarele din ea si s-a facut bucati. Multumesc, O seara buna dau si funda unde este cazul.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

E discutabilă în primul rând legalitatea percheziției corporale.
Pe de altă parte, deținerea unor obiecte care intră în categoria arme se poate face doar în condițiile legii, indiferent dacă sunt ori nu în stare de funcțiune. (se presupune că ar putea fi reparate la nevoie - ideea e că nu ai voie să DEȚII aceste arme fără drept).
Dar după cum povestești că au decurs lucrurile, probabil că-și vor vedea de treabă și nu cred să existe și alte urmări, mai ales dacă nu au întocmit vreun proces verbal de constatare la fața locului.
PS contra câinilor, mai bine iei un dispozitiv cu ultrasunete.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă."
Nu spui ce varsta ai. In orice caz se poate lua impotriva ta doar o masura educativa neprivativa de libertate, citez:
"CAP. I.Regimul răspunderii penale a minorului
  ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor  se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74. "
Opinez ca nu o sa fie cazul de vreo masura impotriva ta.

| CatalinJianu explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns, chiar ma ajuta, dar mihai69 a scris primul si cand am intrat, doar raspunsul lui il vazusem.