| Kelton27 a întrebat:

Salut, imi poate spune cineva de la ce vârstă te poti inscrie pe lista de consilieri intr-un partid? Si de la ce varsta poti fii vice-primar?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.115/2015, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 4.(1) Au dreptul de a fi aleşi consilieri şi primari cetăţenii cu drept de vot care au împlinit, până în ziua alegerilor inclusiv, vârsta de cel puţin 23 de ani, dacă nu le este interzisă asocierea în partide politice, potrivit art. 40 alin. (3) din Constituţia României, republicată."
Cum viceprimarii se aleg din randul consilierilor si pentru acestia varsta minima este de 23 de ani.