| RazzyFUnik a întrebat:

Salut
Imi poate spune cineva in cat timp se elibereaza un nou titlu de proprietate pentru o casa la curte intro comuna din jud Teleorman? Ce acte sunt necesare pentru eliberare?

"Actualul" a fost deteriorat - ars si udat - din cauza unui incendiu.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Titlu de proprietate pe casa? Ce intelegi tu prin asta?
Proprietatea asupra unei constructii poate fi dobandita prin mai multe feluri de contracte (vanzare-cumparare, donatie, intretinere), de asemenea prin construire si mostenire. Spune exact despre ce-i vorba si o sa-ti dau un raspuns concret.

| RazzyFUnik explică (pentru Ioandelasal):

Titlu de proprietate pe tot... teren intravilan si extravilan, casa etc... am specificat ca e casa la curte la tara, nestiind daca e acceasi legislatie ca pentru un apartament

Documentul in sine e aproape distrus de un incendiu si apa, de la stingerea lui, asa ca trebuie emis unul nou, si vreau sa stiu conform legislatiei cat dureaza si de ce acte e nevoie...

| Ioandelasal a răspuns (pentru RazzyFUnik):

Trebuia sa spui asa de la inceput.
Am citit ce-ai mai spus, respectiv ca sunt intabulate in cartea funciara toate imobilele (constructii, terenuri intravilane si extravilane). Daca este asa nu mai ai nevoie de titlul de proprietate, esti pe deplin proprietar daca imobilul este inscris in CF si dovada dreptului de proprietate o faci cu extrasul de CF.
Daca totusi vrei sa obtii un duplicat al titlului de proprietate va trebui sa te adresezi Comisiei judetene de aplicare a L.18/1991 si sa platesti o taxa. Va trebui sa faci o cerere, sa platesti o taxa si sa duci titlul vechi si actul tau de identitate (daca tu esti trecut pe titlu). O sa afli la comisie in cat timp iti pot da duplicatul si cat costa.

| RazzyFUnik explică (pentru Ioandelasal):

Cererea e formular standard ( adica il pot printa si completa)?
Taxa ce valoare aproximativa are? Daca sti din lege
Perioada de emitere poate fi aproximativ 30 de zile nu?
Exista o lege care specifica mai clar cele de mai sus din acest mesaj?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RazzyFUnik):

Este vorba Regulamentul de aplicare al Legii nr.18/1991, aprobat prin HG 890/2005, art.36, alin.7, citez:
"(7) În cazul pierderii sau distrugerii titlului de proprietate se pot elibera duplicate, sub condiţia publicãrii în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a a declaraţiei de pierdere sau distrugere, şi purtãrii menţiunii "duplicat", dupã încunoştinţarea scrisã a comisiei judeţene."
Nu stiu taxele si nici perioada de emitere, intereseaza-te la Comisia judeteana. Duplicatul se primeste de la Oficiul de cadastru si publicitate imobiliara din judetul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Proprietatea nu a fost inscrisa in Cartea Funciara (sau intabulare cum se mai spune)? Extrasul de C.F. tine loc de titlu de proprietate. Dar, nu il scoateti decit atunci cind aveti nevoie pentru ca este valabil intre 3 si 30 de zile, functie de unitatea care il cere.

| RazzyFUnik explică (pentru anonim_4396):

Curtea are cadastru si intabulare la zi... tot... ma refer la eliberarea unui titlu de proprietate in sine, doar un simplu act, nu complicati intrebarea mea

( ex este eliberarea unui nou CI daca aceasta e furat distrus etc... vreau perioada si actele)

| anonim_4396 a răspuns (pentru RazzyFUnik):

Eu stiu ce inseamna si un Titlu de proprietate si C.F. De asta v-am intrebat, ca sa va fie mai usor.