| anonim_4396 a întrebat:

Ajutoor! Cunoaste cineva legea? Bunica mea vrea sa faca un titlu de proprietate pe casa, deoarece are numai un certificat de mostenitor. Pe titlul de proprietate pe care vrea sa-l intocmeasca vrea sa ma treaca pe mine, fiind si numele ei acolo. Se poate? La cadastru i-a pus intrebarea asta prima data: "Pe cine vreti sa treceti pe titlul de proprietate?" Si acum cand am vorbit cu inginerul i-a zis ca daca vrea trebuie sa-mi faca acte pe casa. E cineva notar pe aici, cunoaste cineva? Am impresia ca e o bolmojeala si ca vrea sa mai scoata niste bani de la noi. Deci?

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

E cam complicata situatia ta dar daca si ea a mostenit casa atunci nu are nici un act de proprietate ci e trecuta la primarie ca fiind mostenitoarea bunului, adica a casei iar in cazul asta nu poate sa-ti dea tie devreme ce si ea a mostenit acea casa, deci e pe numelei ei dar ca mostenitoare nu ca proprietara, (mai complicat) iar ca sa poata sa dea pe numele tau trebuie sa aiba un titlu de proprietate in care se arata ca ea e proprietara si nu doar mostenitoare! Stiu ca mostenitoare- proprietara suna ca fiind acelasi lucru, asa e intr-un fel dar si nu in acelasi timp...
Proprietarul are acte legalizate pe numele lui, pe cand mostenitorul nu are nimic doar un titlu de mostenitor iar cu acest titlu nu se poate vinde bunul dar nici dona, trebuie sa faca act de proprietate pe numele lui ca sa poata vanda sau dona!
Iar ca sa faca acel titlu de proprietate, da trebuie sa faca acte pe casa si pamant, schita cadastrala si ce mai trebuie... Asta ar trebui sa existe in arhivele primariei si daca ar cauta nu ar fi nevoie sa faca totul din nou si da, s-ar economisi niste bani. Cu acele acte se merge la un notar care legalizeaza totul si il face pe bunica-ta proprietar iar in acelasi timp si pe tine, dar fara acele acte nu se poate! Deci ori intrebati la primarie despre schita cadastrala si schita/proiectul casei ori il faceti din nou, altfel nu se poate!

| minime3 a răspuns (pentru lpavel):

Bunica are certificat de mostenitor, deci este mostenitoare. Ei bine acum abia face titlu de proprietate, si eu intrebam daca in acest titlu poate sa ma treaca pe mine, ca nepoata. Sau dupa ce face titlu trebuie sa faca acte pe casa daca vrea sa-mi lase ceva? Sper ca m-am facut inteleasa.

| minime3 a răspuns (pentru lpavel):

A venit dela cadastru si a masurat, i-a facut schita aceea pentru casa. A predat totul la primarie. Dra prima data ingineru a intrebat o daca vrea sa treaca pe cineva in titlu de proprietate pe care il face acum, si apoi i-a zis ca trebuie sa mi faca acte pe casa daca vrea. Deci?

| minime3 a răspuns (pentru lpavel):

Imi puteti spune si care e legea ca sa o caut?

| lpavel a răspuns (pentru minime3):

Ar fi putut sa te treaca direct pe titlu dar daca nu a facut-o acum va trebui sa faci si tu alte acte dar numai la notar prin care iti va dona tie tot! schitele casei si cadastru sunt valabile, nu mai trebuie sa faci altele! Si nu, nu stiu care e legea exact ca s-o cauti!