| vasal a întrebat:

Salut imi puteti explice:
1-care este diferenta dintre cesiunea de creanta si novatiunea prin schimbare de creditor?
2-Ce este cesiunea contractului?
3-Stipulatia pentru altul?
4-Ce este proprirea?
5-Ce sunt obligatiile de purga?
6-Ce este comodatul?
7-Ce sunt organele de administrare ale persoanelor juridice?
Vreau raspunsuri la aceste intrebari cu exemple concrete, dau funda pentru cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Http://legeaz.net/noul-cod-de-procedura-civila/art-780
Poprirea este mai pe romaneste executarea unei datorii in baza unei hotarari judecatoresti. sunt mai multe moduri, mai ales referitoare la cuantum.
Daca ai cont in banca, poprirea se refera la extragerea automata din contul tau de banca, a sumei integrale, in functie de acoperire. Daca nu gaseste luna asta, luna viitoare.

7 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Fara sa caut definitii si trimiteri la linkuri-aia o poti face si tu!
Spun doar pe intelesul meu domestic:
1. daca Novatiunea prin schimbare de debitor are loc atunci cand o terta persoana se angajeaza fata de creditor sa plateasca datoria (cu sau fara consimtamantul debitorului). cesiunea este unilaterala.Adica cesiunea se face cu acordul tau!
In plus, apar si diferente interesante de plati catre stat, pentru ca cineva care cesioneaza un retail, spre exemplu, trebuie urmarit de catre stat si deopotriva de cesionant (cel care-ti preia creanta), aici apar modificari in timp de valori!(pe scurt). Asta e diferenta -sa studiezi si sa intelegi ideea!).Nu ma port lungi
A doua intrebare mai incolo...ca nu vreau sa scriu romane!

| oprescudorin11 a răspuns:

A doua intrebare ti-o raspund prin:
http://www.juridice.ro/......-ep-1.html
Din care trebuie sa intelegi ca e discutabila, unii o accepta altii nu (depinde in ce pozitie te afli). Caci este o pricina de hotie clara!

| oprescudorin11 a răspuns:

Http://www.euroavocatura.ro/dictionar/3209/Stipulatie_pentru_altul
Se refera la faptul ca in cazul unei cesiuni, care se face cu acordul partii debitoare anterior, conform normelor de mai inainte precizate, nu pot ramane aceleasi clauze contractuale (automat), ci se vor negocia si STIPULA (eventual- nu obligatoriu)in contractul de Cesiune!

| oprescudorin11 a răspuns:

5.http://www.scritub.com/stiinta/drept/GARANTAREA-OBLIGATIILOR351012111.php
Purgarea se refera la situatii in care poti garanta cu proprietati o datorie.
A purga, a transfera in loc de cash, un drept, o proprietate!
Ca sa glumim, daca ai o datorie la mine, poti sa-mi spui ca tu in calitate de senator(DATOR), imi dai o lege sau o vila, care-mi place!
Nu pare intotdeauna legala!

| oprescudorin11 a răspuns:

6. http://www.avocatnet.ro/......esti-Comod
Comodatul se refera la acordarea unor drepturi unei persoane (fizice sau juridice) in scopul amanarii sau stingerii unei datorii, pe termen(spre exemplu).
Ca exemplu: iti dau voie sa locuiesti, sa-ti deschizi sediu de banca ) in casa mea la intelegere.Cum a facut Iohanis cu casele furate! Dar cumparate din banii de meditatii!

| oprescudorin11 a răspuns:

7.Aici imi e greu sa explic doar in 3 randuri.

depinde de persoane (fizice, juridice)
Daca ne referim la persoane juridice, atunci coroborand cu normativele
legeaz.net/dictionar-juridic/administrare-conducere-societate-comerciala
putem concluziona ca Directorul sau in orice caz Ordonatorul de Credite administreaza.
In cazul constatarii insolvabilitatii pe termen lung sau chiar a constatarii factuale a falimentului, organele de stat (guvernul, judecatoria,) va numi un reprezentant care se va ocupa de administrare in situatie de criza, in sensul limitarii cheltuielilor la strict recuperarea prejudiciului.
Un fel de Autoritate tutelara asemanator cu cea de la Primarie, care se ingrijeste de persoanele fara discernamant.

| oprescudorin11 a răspuns:

In ce necaz ai intrat? Sau pe cine trebuie sa executi? Intrebarea mea este pur si evident cerand un raspuns optional.