| anonim_4396 a întrebat:

In afara localității trebuie sa merg cu 80 pe naționale, autostrada 130, celelalte categorii de drumuri 90, ca începător trebuie sa circul cu 110 autostrada și 70 celelalte categorii de drumuri, dar pe naționale chiar cu 60 să merg? Nu fac coloană?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe toate drumurile publice din afara localitatilor trebuie sa mergi cu 20 km sub limita maxima permisa, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Viteza maximă admisă în afara localităţilor pentru autovehiculele ai căror conducători au mai puţin de un an practică de conducere sau pentru persoanele care efectuează pregătirea practică în vederea obţinerii permisului de conducere este cu 20 km/h mai mică decât viteza maximă admisă pentru categoria din care fac parte autovehiculele conduse."
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 50. (1) Vitezele maxime admise în afara localităţilor pentru categoriile de autovehicule prevăzute la art. 15 alin. (2) sunt următoarele:
  a) 130 km/h pe autostrăzi, 100 km/h pe drumurile expres sau pe cele naţionale europene (E) şi 90 km/h pe celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din categoriile A şi B;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Limita pe nationala nu e 80, mai baga un ochi pe legislatia pe care ar trebui sa o stii deja.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe naționale mergi cu 70, limita e 90.
Pe naționale europene mergi cu 80, limita e 100.

| Lucian4 a răspuns:

Da, cu 20 de km redus fata de limita normala pe acel drum, este atunci cand inveti sa conduci si mergi cu instructorul langa tine sau atunci cand ai mai putin de un an de condus cu permis in buzunar. mergi pe banda 1, o corectura pe drumurile national europene(E)mergi cu 80

| anonim_4396 explică (pentru Lucian4):

Ok dar pe care drum că pe DRPCIV scrie pe toate categoriile de drumuri trebuie scăzut 20 km, dar m-am referit la naționale nu-i prea puțin dacă merg cu 60?

| Lucian4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, au dreptate, 20 km in minus fata de limita legala. nu ma intreba daca e mult/putin, nu judec in locul tau. pe drumuri nationale e limita 90 tu scazi 20.
Eu vad ca in intrebarea ta, tu scris gresit limita maxima de 80 ''In afara localității trebuie sa merg cu 80 pe naționale''

| Lucian4 a răspuns:

...80 ca incepator