| Valentin2k a întrebat:

Salut, în urmă cu 2 luni am fost oprit de către poliție pentru ca am avut numerele roșii expirate și nu știam (le aveam de câteva ore). Întrebarea mea este dacă poliția mi-a luat numerele roșii eu am dreptul să scot încă un rând de numere?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ti au expirat cele 90 zile de numere rosii mai poti scoate probabil.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de situatie.
Probabil ai cumparat masina de la un vanzator caare a inmatriculat-o pe el provizoriu (numere rosii) si s-a implinit perioada maxima de 90 de zile pentru care se acorda inmatricularea provizorie. Daca este asa nu o mai poti inmatricula provizoriu si va trebui sa faci inmatricularea definitiva.
Daca nu este ipoteza anterioara si a inmatriculat-o provizoriu doar pentru 30 sau 60 de zile atunci o mai poti inmatricula si tu provizoriu pe 60 sau 30 de zile, dupa caz.
Care este situatia exacta afli de la Serviciul de inmatriculari.