| Regedesubmunte a întrebat:

Salut, înplinesc luna viitoare 18 ani ași vrea să știu dacă pot să fac buletinul înainte cu o lună să înplinesc ani?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti, preschimbarea cartii de identitate (precis ca n-ai buletin de identitate) se poate face cu 180 de zile inainte de expirarea actualei CI, conform OUG 97/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai puţin de 15 zile, titularul sau reprezentantul legal al acestuia are obligaţia sã solicite serviciului public comunitar de evidenţã a persoanelor eliberarea unei noi cãrţi de identitate, prezentând documentele prevãzute la art. 14 alin. (3), (4) sau (5)."

2 răspunsuri:
| 1918 a răspuns:

Salut
Actele le poti face cu 15 zile inainte de expirarea celui primit la 14 ani
P.S - Mai citeste si tu o carte de gramatica din cand in cand

| suntserios a răspuns (pentru 1918):

Si tu mai citeste un pic legea. ca il poti schimba cu 180 zile inainte

| NobodyOmy a răspuns:

Nu se poate face inainte buletinul atat timp cat nu ai 18 ani.