| T0X1kSkuLL a întrebat:

Iti trebuie permis pentru un scuter mai mic care atinge doar 60 Km/h? Si cam pentru ce m-ar oprii politia? Acte am la el. Dar imi trebuie si permis?

Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

Nu îți trebuie permis pentru asta.

| JohnnyBi a răspuns (pentru OnuOnulică):

Iti dau eu scutr, te rog treci pe langa politie si zi-le c tu nu ai permis. sa vezi ce dosar penal iti iei de inveti sa nu iti mai bagi parerea impertinenta peste tot

| OnuOnulică a răspuns (pentru JohnnyBi):

Bine, dă-mi un scuter și facem ce ai zis tu. Dacă nu am dreptate înseamnă că m-am înșelat. Spune-mi unde ne vedem să facem treaba asta să îți demostrez 100% că am dreptate și tu vorbești aiurea în momentul ăsta.

| JohnnyBi a răspuns (pentru OnuOnulică):

Sigur. am permis de 6 ani, anul asta am adaugat alte categorii, dar tu esti boss. arata-mi textul de lege in care zice ca poti circula pe drumurile publice cu un scuter fara permis. stept legea si articolul

| OnuOnulică a răspuns (pentru JohnnyBi):

Nu mă obosesc eu să îți demostrez nimic băi omule.Dar răspunde-mi și mie la ce ți-am zis! spune-mi unde ne vedem să facem testul dacă tot ești așa tare în gură.

| JohnnyBi a răspuns (pentru OnuOnulică):

Http://www.codulrutier.net/

mai bine taci si lasi impresia ca esti prost, decat sa deschizi gura sa o demonstrezi.
http://www.codulrutier.net/......conducere/

daca nu ai text de lege sa sustii aberatiile tale, nu te certa. nu ai pe ce baza. mare de gura si mica de creier e orice maimuta in calduri din padure. acum pune mana si invata codul rutier

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din 19.01. 2013 iti trebuie permis pentru orice vehicul cu motor.
Daca scuterul se incadreaza la categoria moped ai nevoie de permis de categoria AM, daca este mai mare ai nevoie de permis de categoria A1. Ambele se pot obtine dupa ce faci scoala de conducere si sustii testele teoretic si practic si aceasta se poate dupa implinirea varstei de 16 ani.
Daca n-ai permis si te prinde politia conducand pe drumurile publice vei avea dosar penal pentru conducere fara permis, pedeapsa este inchisoarea de la 1 an la 5 ani, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."
P.S. Nu astepti sa primesti mai multe raspunsuri si ai declarat castigator raspunsul cel mai prost si nefolositor.

| express11 a răspuns:

Mopedele (motoarele sub 50cc) pot fi conduse cu orice categorie de permis atata timp cat ea exista. Nu mai pot fi conduse cu "atestatul" primit de la asa zisele scoli de soferi ce eliberau astfel de documente, acum categoria se numeste A1 si se testeaza ca orice alta categorie de permis, dar atat timp cat ai deja o categorie, indiferent care, poti conduce linistit un moped(bineinteles, ai nevoie de asigurare, numar de la primarie(galben) si examinare de la un service auto); Scuterele cu cilindrare sub 50 cm si viteza din constructie sub 45 km/h pot fi conduse pe drumurile publice de posesori permiselor cat B, iar tot ce este pe doua roti cu caracteristicile peste cele enuntate doar cu permise specifice A (motociclete) s-au A1 (motorete).

| MisterSprinkle a răspuns:

Daca ai 16 ani stiu ca nu iti trebuie permis, daca ai sub, nu poti merge cu el.
Trebuie sa ai casca neaparat!