| BogdanM275 a întrebat:

Salut, la alegerile prezidentiale de anul acesta, cu cine veti vota și mai important ce v-a influențat sa faceti alegerea?

44 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Votul este secret.

| RAY a răspuns:

In nici un caz cu tarfa de Dancila, sincer Klaus Werner Iohannis ma cam dezamagit, adica nu prea a facut nimic, cei drept nici nu prea putea face multe, as merge pe Ilie Dan Barna

suntserios
| suntserios a răspuns:

Barna primul tur ca sa vad un tur doi Iohannis Barna. In 2 cu Iohannis. Barna trebuie sa mai creasca politic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cu Barna, pentru ca nu am cu cine altcineva. Serios acum. Ii inteleg oarecum pe aia care inca mai au incredere in KWI, insa altfel... pe tanti coc? Chiar si acum, dupa ce ne-a facut de rusine si mai si cu jegoasa aia de plumb in PE?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia uite la Nevermore ce a muscat-o. Pentru vreo 20.000 EUR lunar fara sa fac nimic cum e mizerabilul ala si eu ma apuc sa o fac pe nebunul in public. Auzi tu, moare cu ei de git...

| Frank51 a răspuns:

Nu m-am decis dintre Barna si Iohannis. Dar parca tind spre Iohannis, oricum o sa ma decid abia in noiembrie.

| aXy99 a răspuns:

Dan Barna.

| Bizon95 a răspuns:

Oricine imi sare in ochi atat timp cat NU E PESEDE!
o sa ma duc la vot din nou, NUMAI CA SA VOTEZ IMPOTRIVA PSD

| AC4S4 a răspuns:

Theodor Paleologu, sprijinit de PMP este o varianta foarte buna.
In 2012, in timp ce USL (PSD+PNL) ataca statul de drept, se apropia de est si se departa de vest, oamenii care acum sunt in PMP luptau impotriva acestora. Ce faceau oamenii care acum sunt in USR? Contracte cu statul, afaceri, aveau alte prioritati.

E drept totusi ca PNL a prins un pic de valoare prin fuziunea cu PDL.

Theodor Paleologu, impreuna cu apropiatii sai, a luptat mereu pentru statul de drept, indiferent de cine era amenintat. Despre el stim ceva, stim ce a facut, ce face, cu ce persoane a lucrat. Nu trebuie sa credem lozinca "Omului nou", ci sa mergem pe principiul "Omului potrivit".
Nu spun ca Dan Barna este un nimeni, ci trecutul lui este foarte in ceata. Trecutul multora din USR este de fapt asa. Multi din cei care se eticheteaza ca fiind anti-coruptie erau simpatizanti Ponta in 2012.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Il sustine Petrov...
Si eu credeam ca Diaconu are o sustinere proasta...

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Moise Guran a fost uimit sa afle ca multa lume ar vota tot cu Basescu in detrimentul lui Nastase sau Geoana, chiar daca s-ar sti ce se stie azi (ca Basescu a colaborat cu Securitatea).
De ce? Pentru ca se stie oricum ca multi din cei ce sunt azi in parlament sau guvern au fost implicati intr-un mod sau altul in sistemul comunist. Nu e mare senzational ce s-a descoperit.

Oricum, Basescu a fost un presedinte bun. Dubios si controversat, dar bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Pai n-ar avea cum sa mai voteze ca legal colaboratorii securitatii nu pot sa candideze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpanasu
fiindca moare cu ei de gat

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing) Cumpanasu este produsul PSD-ului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Klaus Iohannis.
De departe cel mai bun președinte al României. A luptat impotriva PSD cu tot ce i-a permis Constituția, e un om de bun simt, cu prestanta, inteligent, si care isi ia functia in serios.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

„Klaus Iohannis.
De departe cel mai bun președinte al României. A luptat impotriva PSD cu tot ce i-a permis Constituția, e un om de bun simt, cu prestanta, inteligent, si care isi ia functia in serios."Tu vorbești serios? A sta și a nu face nimic înseamnă la tine ceva serios?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, tu cunosti situatia? Te intreb, esti constient ce atributii are presedintele la noi?
Iohannis a facut TOT ce a PUTUT. In Romania, presedintele are atributii foarte restranse, e doar mediator intre Guvern si Parlament. Daca ar fi avut Iohannis puterea lui Trump in US, ar fi facut si mai multe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai lasă-mă cu chestiile acestea

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

E in clasa a5a, normal ca nu stie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Johannis. Cu Johannis votez.

| Speranta12 a răspuns:

Ce v-a* influentat si nu ce va influentat, cum ai scris tu.

"Trecutul şi prezentul mă definesc ca român
chiar dacă sunt atipic în felu' în care o spun
N-o zice numele, o zic actele
şi mai nou aş vrea s-o zică faptele
Am brazi ca verişori şi molizi ca fraţi
iar lumea prin ţară ne cheamă Subcarpati
Cănd eu zic limba, voi ziceţi:română
Limba?
Română.

Limba?
Română."

https://m.youtube.com/watch?v=4xu1tkect4I

| Speranta12 a răspuns:

Sa dam o sansa USR-ului. Am citit despre oamenii cheie din partid. Sunt cu studii superioare absolvite, sunt competenti si experimentati in domeniul lor de lucru.
Apesi pe imaginea lor si iti va aparea o descriere despre ei si despre ce au facut pana acum. Plus de asta, USR-ul s-a opus majos la unele tentative de a trece unele hotarari si alte proiecte de legi care ar fi putut fi in detrimentul tarii pe partea de justitie si economie.

https://www.usr.ro/conducere/

| Speranta12 a răspuns:

Presimt ca intrebarea asta va intra in trending.

| Speranta12 a răspuns:

Cumpanasu intai incepe cu masterul. Abia apoi cu licenta. El o ia invers, se crede cool. Beneficiaza de banii publici in proiecte cu bani europeni dandu-se mare expert.

Un singur cuvant despre Cumpanasu: Impostor.
El e doar un simplu reprezentat al unor grupari de interese si asta de mult timp in Romania.

Toata ziua la televizor sa-l vada babele ca sa stie ce "om nou" sa voteze si ele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speranta12):

Tocmai de asta merita sa fie presedinte

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speranta12):

USR are, într-adevar, niste oameni extrem de bine pregatiti si cu intentii bune. La europarlamentare i-am votat pe ei.
DAR, dpmdv Barna nu are experienta necesara, si campania lui e execrabila. L-a atacat pe Iohannis, ceea ce e incalificabil.
USR ar fi buni daca ar lasa-o mai moale cu ideile occidentale. Am fost hotărât sa-i votez peste tot (mai putin la prez., ca acolo voi fi mereu cu KW) însă apoi au inceput cu legalizarea lgbt si alte rahaturi. Asta dupa ce am fost mai bine de 1 an voluntar si delegat USR.
Din aceste motive, m-am reprofilat pe PNL.

In orice caz, USR rămâne o opțiune a oamenilor de bun simt, tot respectul pentru ei, dar PNL e la fel si au in plus spiritul conservator.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

L-a atacat pe KWI cu motive serioase, nu s-a luat de el ca nu e roman, crestin, ca nu are copii si alte mizerii de genul. "Legalizarea lgbt" ce inseamna pentru tine? AI sarit de la usr la penalii din penele? Mdah, buna alegere...

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu cat de serioase... a spus ca oameni precum Iohannis ne-au adus in situatia asta, ceea ce mi s-a parut o declaratie de toata jena, cu o generalizare ce nu-si avea rostul.
Inseamna recunoasterea de catre stat a comuniunii dintre doua persoane de acelasi sex. Nu ma intereseaza/deranjeaza ce fac ei acasa, dar nu consider ca ar trebui sa fie oficial, sa-i recunoastem sau sa le dam drepturi de familie, sub nicio forma. Parca prea mult avant si-a luat USR, deja vor sa ne transforme in 2 luni in englezi sau americani. Pai stai asa ca nu-i asa. Eu personal nu vreau sa traiesc intr-o tara precum alea. Da, vreau sa avem economia lor, vreau sa avem institutii profesioniste ca ale lor, dar nu vreau oameni casatoriti cu animale, nu vreau mitraliere in scoli, nu vreau sa dispara orice urma de traditie si moralitate. Astfel ca sunt nevoit sa ma indrept spre PNL, care sunt mai conservatori si nu vor permite planurile entuziaste ale USR.
Penali in PNL? Eu nu-i vad, idk. Robert Sighiartau, Ludovic Orban si Rares Bogdan sunt oameni de prima mana. Si, desigur, Iohannis la fel, ca el e tot sustinut de PNL.

Singurul lucru ce l-as mai vrea de la USR ar fi Dacian Ciolos Prim-Ministru.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sa ii scutim de plata impozitelor atunci, nu? Daca tot esti gay si nu iti e recunoscuta o uniune cu altcineva de acelasi sex, de ce ai plati taxe si impozite? Uite scenariu: unul dintr-un cuplu gay are un accident nasol si e pe cale sa crape. La vizita e primita doar familia, insa nu mai are pe nimeni in viata, doar partenerul. Conform legislatiei, partenerul nu e familie, deci o sa moara ala/aia gay singur/a. Misto, nu? Pnl conservatori pe naiba... cu cateva exceptii demne de toata lauda - Bolojan ftw! - peneleul e o adunatura de oportunisti fara obraz si scrupule. Orban, mizerabilul ala care a facut enspe accidente auto si se facea mereu ca ploua? "In decembrie 2007, Ludovic Orban a fost implicat intr-un accident de masina soldat cu vatamarea corporala a unei minore aflate pe trecerea de pietoni. Acesta a parasit locul faptei, raportand accidentul cu intarziere."
Rares care acum ceva vreme il injura pe KWI si acum se pupa cu el? Hai...
RS as fi curios si eu ce sunt ai lui si cum a ajuns general manager la dealer Toyota dupa doar doi ani de experienta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Toata lumea are aceleasi drepturi: eu am dreptul la o comuniune legale cu cineva de sex opus, iar ei au la fel. Pentru asta platesc taxe, na. Nu putem face drepturi bonus ca se trezesc unii. Daca eu sunt zoofil, si nu am familie, si vreau sa-mi aduc dromaderul langa patul de spital, ca e partenera mea, ar trebui ca legea sa-mi permita? Deci drepturile sunt egale, nu la facem acum preferentiale. Platesc taxe pentru aceleasi drepturi ca si mine si tine, nu e problema mea ca nu vor sa-si exercite dreptul.

Nici PNL nu e un partid 100% curat, la fel cum nimic USR nu e si nu va fi 100%. Da, sunt buni, sunt mai buni decat ce avem, dar nimeni nu va fi perfect sau pe deplin transparent. Asa e in politica, se mai intampla niste chestii dubioase, si in Anglia si in US se mai intampla, dar tot e bine ca macar scapam de dictatura PSD.

PNL e tot ce pot vota in acest moment. Chiar mi-ar fi placut enorm sa-i pot vota pe USR, dar sustinerea lgbt pentru mine e prea mult.
Cristian Seidler e un om cu o inteligenta impresionanta si un caracter frumos, asta fiind doar un exemplu dintre usr-isti, dar au niste planuri care se opun total viziunii mele, asa ca mna, asta e.
Oricum, ai vazut si la europarlamentare ca PNL e prima optiune a romanilor, deci cu sau fara votul meu, cred ca tot PNL ar fi castigat.

O guvernare PNL-USR, in care PNL sa aiba majoritatea, ar fi perfecta pentru Romania. Impreuna cu Ciolos prim-ministru si LCK procuror-sef european... yumm.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care PNL? Aia aliati cu PSD de acum cativa ani? laughing

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Barna a spus la un moment dat ca e de acord cu parteneriatele civile intre persoane de acelasi sex, dar nu vede asa ceva in Romania in urmatorii 5-10 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Dar vreau pe cineva care se opune, nu care incearca dar "nu crede".
Si dupa 5 ani ce se intampla? Tot acolo se ajunge, si e inadmisibil.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

I se termina mandatul in 5 ani laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Totusi, prea periculos.
Mai bine pe SOV.

| Speranta12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai incercat si tu o caterinca, am prins-o.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speranta12):

Votul meu tot il are

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca pentru tine sustinerea drepturilor unei minoritati nesemnificative pe care tu o detesti e mai importanta decat bunastarea tuturor... I rest my case. Pacat, ca e clar ca nu esti cu pluta precum pesedeii de pe aici.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce-ti pasa asa mult de LGBT? Chiar conteaza?
E mai bun PNL-ul care zicea sa muncim sambata? Si care vor sa impoziteze IT-ul...

| Raducons a răspuns:

Cred ca pe Viorica Dancila, pare sincera si cred ca va respecta legea suprema, spre deosebire de altii

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Raducons):

Da, foarte sincera. Adu-ti aminte o situatie recenta, in care a declarat public ca nu o sustine pe Kovesi pentru ca e suspecta de treburi dar nu a avut nici o problema in a o sustine pe mizerabila de rovana, care e murdara de sus pana jos. BA, TU GINDESTI UN PIC? Serios acum.

| Raducons a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Au pus-o in ciuda la PSD, dar oricum functia e inutila asa ca nu conteaza.Rovana o fost un ministru bun

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Raducons):

Cu masina inmatriculata pe Bulgaria? Cu venituri de 1500 EUR si rate de vreo 6 ori pe atita? SERIOS?

| Mogiojojo a răspuns:

Ramona Ioana Bruynseels.