| Lazania a întrebat:

Salut la toata lumea.
Am si eu o nedumerire, dar si o intrebare în acelasi timp.
Daca sa zicem ca ma aflu pe teritoriul Spaniei si am aici niste probleme cu niste persoane periculoase, ma poate ajuta ambasada romana din Spania in vreun fel?
Sau si cu ei si fara ei este la fel?
Voi ce spuneti? Am nevoie urgent de niste sfaturi/raspunsuri. Multumesc!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ambasada nu are atributii in privinta infractiunilor, pentru acestea trebuie sa te adresezi politiei din localitatea unde stai in Spania.

| Lazania explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca sun sa le povestesc despre cele întâmplate, imi pot trimite o echipa de intervenție sau sa ma repatrieze in Romania?
Ma poate ajuta in acest sens? Sa zicem ca sunt in pericol de moarte. Multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lazania):

Ambasada nu are si nu poate trimite o echipa de interventie. Tot ce poate face este sa se adreseze politiei spaniole, sa expuna situatia si sa solicite o interventie.

| Lazania explică (pentru Ioandelasal):

Asta am vrut sa spun, multumesc!
Adică ei (ambasada) sa sune poliția spaniola sa trimita o echipa de politie/interventie

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lazania):

Pentru asta nu-i nevoie sa te adresezi Ambasadei, asa cum am spus te poti adresa direct politiei, va merge si mai repede.

| Dismally a răspuns:

Poti apela la politie, ambasada te poate ajuta cu repatrierea poate.

| Lazania explică (pentru Dismally):

Deci nu poate oferi protectie, corect? Multumesc oricum

| Dismally a răspuns (pentru Lazania):

Ar putea dar tot cu ajutorul autoritatilor locale.