| CosminM98 a întrebat:

Locuiesc in UK si de curand am trecut driving test-ul. Saptamana viitoare plec in tara in concediu, nu cred ca primesc permisul pana atunci si as vrea sa stiu daca pot conduce in Romania cu "Practical driving test pass certificate". Aveti idee?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| jj7700 a răspuns:

Nu, ai nevoie de "full driving licence", permisul cu sigla EU pe el. Certificatul provizoriu de trecere a examenului practic e valabil numai in UK. Restul tarilor nu au obligatia sa il recunoasca, intrucat nu te aflii in baza lor de date si nu pot sa te caute daca te opresc si nu ai permis EU la tine. In UK te poate cauta politia in baza DVLA, asa ca nu ai nevoie sa astepti dupa permis sa conduci dupa ce ti-ai luat toate examenele.

2 răspunsuri:
| Mogiojojo a răspuns:

Nu ai voie. Romania nu recunoaste certificatul ****. Trebuie sa ai permis UE.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dovezile inlocuitoare sunt valide doar in tarile emitente. Fara permisul definitiv nu poți conduce