| idkxdianax a întrebat:

Hei happy Vreau si eu niste sfaturi/ pareri happy
Am fost 10 luni impreuna cu un baiat. La inceput nu imi placea de el mai deloc, dar pe parcurs mi a dovedit ca el tine la mine si ca ma pot baza pe el si am inceput sa am si eu sentimente. Insa eu pot zice ca am un defect, imi este foarte greu sa am incredere in cineva ( nici in mine nu prea am incredere... poate si asta e un motiv). Eram foarte geloasa si posesiva, si el mereu ma certa ca nu am incredere in el deloc. Nu stiu daca era ca nu aveam incredere cat era ca imi era frica sa nu il pierd. El a fost primul baiat de care am fost indragostita si chiar nu stiam cum sa ma comport, cu toate ca prieteni am mai avut inainte, dar de scurta durata. El a fost plecat in Spania, si acolo am aflat de pe facebook-ul lui ca a dormit cu o fata. In momentul ala am innebunit, am inceput sa vorbesc cu ea si l am sunat si pe el. Abia acum, dupa 2 sapt de la despartire am realizat ca asta a fost una din cele mai mari greseli ale mele din viata mea pana acum. Atunci ne despartisem dar ne am impacat a 2 zi. Insa nici asta nu a fost o idee buna, pentru ca el se schimbase foarte mult, cu totul, cum ma privea, cum imi vorbea, pana cand si cand faceam dragoste.Eu il intrebam mereu daca mai simte ceva pentru mine, si el mereu zicea ca da, ca nu vrea sa ma piearda, ca ma iubeste, pana intr o zi cand a zis ca sentimentele sunt mai putine. Atunci nici nu am stat sa ma gandesc si m am despartit de el. De atunci nu ne am mai vorbit deloc, insa... Am trecut pe langa casa lui, pe langa camera lui, si m am uitat ca stiam ca la geam el obisnuia sa tina poza de la mine cu noi2, si inca o avea acolo. Si in alta zi, cand eu eram la spital, i am trimis un snap (pe snapchat, aplicatie pe telefon) si am scris ca sunt la spital (el stia de mult ca urma sa merg acolo, dar cred ca in momentul ala nu si a dat seama). Eu una credeam ca nu imi va raspunde si ca ma uitat de tot, insa am primit raspuns inapoi, foarte speriat si m-a intrebat ce am patit. Ma gandeam ca saptamana viitoare sa merg acolo unde sta el, si sa il intreb daca vrea sa vina sa ne vedem. Insa nu stiu daca e o idee buna, si nu prea cred ca o sa vina. Nu stiu ce sa fac. Voi ce parere aveti? Si pana la urma voi a cui credeti ca a fost ceea mai mare vina? Ar fi o idee buna sa incerc sa il recuceresc? (imi cer scuze daca am greseli gramaticale dar eu nu locuiesc in Romania de 5 ani, si nu prea am mai obisnuit sa scriu pe romanahappy ) Mersi happy

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să stai deschis de vorbă cu el, numai așa poți afla ce se întâmplă în fapt!
Pa, pa.

| SkyPilot a răspuns:

Gelozia ta nu este un motiv ca el sa se culce cu altcineva. Sentimentele odata pierdute nu mai revin. O relatie nu este niciodata doar lapte si miere, de cate ori veti avea o neintelegere va veti aminti ce s-a intamplat, nu veti mai avea niciodata cu adevarat incredere unul in celalalt. A cui e vina mai mare sau mai mica, nu mai are nici o importanta. Nu cred ca relatia voastra mai are un viitor. Nu veti face altceva decat sa va chinuiti unul pe celalalt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa vad daca am inteles bine. el te-a inselat si tu l-ai iertat? pai meriti tot ce vine dupa.( daca il accepti inapoi) vorba aia, prima oara e greu. dar stim cu toti ca vei merge in genunchi la el, si dupa te plangi de el. un motiv de a plange trebuie sa aiba oricine, se pare, si tu ti l-ai gasit pe al tau.

| idkxdianax explică (pentru anonim_4396):

Eu am sperat ca va fi ok, pentru ca in momentul cand ne am despartit prima oara a inceput sa planga si a venit cu faze gen ca regreta si ii pare rau si ca eu merit mai mult de atat si chiar am crezut ca va fi ok, de asta am vrut sa mai incerc o data... si chiar nu credeam ca el e instare de asa ceva...

| anonim_4396 a răspuns (pentru idkxdianax):

A plans? iti dai seama nenorocire. o las aici cu mistoul ca deja prostia nu are limite se vede. (a ta desigur, fara suparare). daca boceste crezi ca schimba ceva? cred ca de aia te-a si ales, ai un caracter de toata mila, si nici macar putin respect de sine nu ai se pare.
pe scurt, prima oara e greu, a 2 oara o sa te insele si cu cineva cunoscut si nici nu o sa il mai doara atat de tare incat sa verse 2 lacrimi de crocodil. cauta unu ca tine.
" si chiar nu credeam ca el e instare de asa ceva.", ai trait pe luna pana acum sau unde? lumea e in stare de orice. bun venit in lumea reala

| idkxdianax explică (pentru anonim_4396):

Cu ce sunt eu atata de proasta, ca sincer nu inteleg? Tu chiar nu ai iubit nicioadata? eu una recunosc, ca la mine a fost prima data cand m am indragostit, si poate am gresit din multe puncte de vedere ca nu stiam cum e sa fi indragostit. dar nu inteleg la ce te referi cand zici ca eu sunt proasta si nu am respect pentru mine... sau sa caut unu ca mine sau ca de asta ma si ales. nu inteleg ce parere ai tu despre mine si de ce... care mi a fost greseala? ca am iertat pentru ca il iubeam?

| anonim_4396 a răspuns (pentru idkxdianax):

"Cu ce sunt eu atata de proasta, ca sincer nu inteleg", e clar. o las balta sa iti explic ca oricum nu intelegi. cati ani ani, 15?
revenind, " Tu chiar nu ai iubit nicioadata?" am avut o relatie de 3 ani jumate, si fata de toate "relatiile" care le vezi pe site-ul asta, nu ne-am certat nici macar odata, sau injurat sau ridicat vocea, sau mama dracului sa ne inselam. aia e iubire si aia inseamna relatie, nu cand se cearta de dimineata pana seara, degeaba ( aici ma refer la altii) sau cand te inseala, aici ma refer la "relatia" ta.
" ca am iertat pentru ca il iubeam?", iubirea e reciproca, daca te iubea nu mergea la alta, nu crezi? de fapt ce pretentii am eu sa stii tu, mda.

stiu, stiu, ce inganfat pot parea ( nu sunt, doar spun verde in fata si lumea de obicei incurca cele 2 "stari sufletesti) dar imi e greata cand citesc "relatii" de astea pe TPU, si dupa ce ea sau el iarta inselatul, vine si se plang aici cand se intampla si a 2 si a 3 oara, parca e vina voastra ca oamenii sunt prosti de dau pe afara cand iarta asa ceva.

| idkxdianax explică (pentru anonim_4396):

Tin sa iti spun nu, nu am 15 ani, am 17 (aproape 18). si nu, nu am nimic cu tine, chiar iti multumesc ca ai fost sincer si ti-ai dat si tu cu parerea. E parerea ta, o respect... dar asta sunt eu. chiar daca sunt proasta si iert prea multe si prea repede, asta sunt. iti multumesc pentru parere oricum

| TeckTonik997 a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai dar am trecut prin ceva asemanator, ambii foarte gelosi, ea in 3 luni ne-am vazut o data, imi vorbea tot mai putin, se vedea ca ceva s-a schimbat, ne-am revazut, era altfel decat o stiam eu, ne-am certat urat si am aflat ca a incercat sa ma insele in timpul in care a fost plecata dar a fost refuzata, cu toate astea l-a sarutat de cateva ori pe acela. In orice caz, daca e diferit ceva si stii ca te-a ibselat, adio... daca ierti o data o va face din nou, cu siguranta.

| idkxdianax explică (pentru TeckTonik997):

Singurul motiv pentru care l am iertat dupa faza aia, a fost pentru ca ma simteam vinovata, fiind geloasa si posesiva simteam ca eu l am impins sa faca asta+ toate certurile din ultimul timp. Si stiam ca el nu e genul de persoana sa faca asa ceva daca nu are un motiv, si in afara de asta nu exista nici un motiv. Si faptul ca el nicioadata nu mi a gresit, mereu mi a facut tot ce am vrut si mereu imi facea toate mofturile... Si stiam ca si el ma iubea. insa acum nu prea stiu ce sa mai cred. (am 17 ani)

| idkxdianax explică (pentru TeckTonik997):

Singurul motiv pentru care l am iertat a fost ca ma simteam vinovata, simteam ca eu l am impins sa faca asta cu gelozia si posesivitatea mea. Si stiam ca daca nu ar fi fost un motiv el nu ar fi facut nicioadata asa ceva mie, si stiam ca ma iubea, insa acum nu prea stiu ce sa mai cred... (am 17)

| TeckTonik997 a răspuns (pentru idkxdianax):

Asa am gandit si eu: vai eu sunt de vina, vai distanta e de vina, vai dorul e de vina dar NU e asa! Toata vina noastra e ca iubim/am iubit si am fost prosti! Nu il mai lasa sa isi bata joc de tine!