| anonimusss12 a întrebat:

Help Sall fratilor. Am fost suspect intr-un dosar penal. Am fost la politie de 2 ori am dat declaratie I-am spus politistei care se ocupa de caz ca peste 1 luna o sa trebuiasca sa plec din tara Aceasta a spus ca nu este nici o problema.De 3 saptamani este in concediu si nimeni de la politie nu a vrut sa imi spuna nimic. ca in Romania... Pana la urma am fost la parchet iar procurorul a spus ca nu este nici o problema ca saptamana viitoare sa se inceteze urmarirea penala. Dar pe net scrie ca imi trebuie o declaratie de la el ca sa pot sa ies din tara. Deci nu stiu ce sa fac

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa iesi din tara daca nu ai interdictie expresa in acest sens.
Politia a trimis dosarul la procurorul care se ocupa de cazul tau, cu propunerea de incetare a urmaririi penale si procurorul trebuie sa dea o solutie, fie de incetare, fie de continuare.
Daca a spus ca o sa inceteze urmarirea penala atunci asa o sa faca.
Conform L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 3.(1) Limitarea exercitării dreptului cetăţenilor români la liberă circulaţie în străinătate se poate face numai temporar, în cazurile şi în condiţiile prevăzute în prezenta lege, şi constă în suspendarea sau, după caz, restrângerea exercitării acestui drept.
  (2) Suspendarea exercitării dreptului la liberă circulaţie în străinătate reprezintă interdicţia temporară de părăsire a teritoriului României, instituită de drept sau, după caz, de către autorităţile competente, în condiţiile prezentei legi. Această măsura are caracter individual, cu excepţia situaţiilor în care este instituită prin lege specială, în cazul apariţiei unor situaţii de natură să o justifice în raport cu necesitatea asigurării apărării ţării sau a securităţii naţionale.
  (3) Restrângerea exercitării dreptului la liberă circulaţie în străinătate reprezintă interdicţia temporară de a călători în anumite state, dispusă de autorităţile competente române, în condiţiile prezentei legi.
  (4) Autorităţile competente au obligaţia să informeze în scris, în condiţiile prezentei legi, persoana împotriva căreia s-a instituit o măsură de limitare a exercitării dreptului de liberă circulaţie, asupra motivelor care au determinat această măsură, precum şi asupra perioadei pentru care s-a limitat exerciţiul acestui drept."
ART. 40. Exercitarea de către o persoana a dreptului la libera circulaţie în străinătate se suspenda numai în următoarele situaţii:
  a) este învinuită sau inculpată într-o cauză penală şi a fost dispusă instituirea unei masuri preventive în condiţiile Codului de procedură penală;
  b) a fost condamnată şi are de executat o pedeapsa privativă de libertate;
  c) este internată într-un centru educativ sau într-un centru de detenţie;
  d) nu a respectat măsura restrângerii exercitării dreptului la libera circulaţie în străinătate, dispusă în condiţiile prezentei legi.
  ART. 41.(1) În vederea punerii în executare de către autorităţile competente a măsurii de suspendare a exercitării dreptului la liberă circulaţie în străinătate, autorităţile care au dispus măsurile prevăzute la art. 40 lit. a)-c) au obligaţia de a le comunica autorităţilor competente să elibereze paşaportul, Direcţiei Generale de Paşapoarte, Inspectoratului General al Poliţiei Române şi Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră.
  (2) Suspendarea exercitării dreptului la libera circulaţie în străinătate încetează de drept la data la care încetează măsura dispusă în oricare dintre situaţiile prevăzute la art. 40 lit. a)-c)."

2 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Vezi și tu... Cum o vrea domnu!
Hakăre!

| anonimusss12 explică (pentru mudokins78):

Intre timp am dat de politista care se ocupa de caz si a spus ca dosarul este solutionat si ca este la parchet asta ce inseamna?