| ma3ryian a întrebat:

Salut.
Ma pot angaja la o firma ca " manager de transport marfa " cu un contract de o ora. Ce taxe trebuie platite la stat si ce drepturi as avea. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca gasesti un asemenea post numai 1 ora pe zi. La stat vei plati aceleasi contributii si impozit pe salariu ca orice angajat. Drepturile le vei avea pe cele prevazute in contractul individual de munca (salariu, concediu de odihna, etc) si fisa postului.

| ma3ryian explică (pentru Ioandelasal):

Deci mai bine unu cu norma intreaga. Sunt aceleaai taxe ca la 4 ore junate de norma sau?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ma3ryian):

Contributiile de asigurari sociale (pentru pensie) si cele pentru sanatate sunt in acelasi procent pentru toti salariatii, indiferent de timpul lucrat sau salariul obtinut. La fel este si impozitul pe salariu.