| Rubei a întrebat:

Salut, maine dau examenul auto si am constatat ca am pierdut buletinul... pot sa dau examenul cu copia de buletin sau certificat de nastere?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa ai actul de identitate in original la tine.
Cauta-ti buletinul unde iti amintesti ca l-ai folosit ultima data (in buzunarele hainelor, locurile unde-ti amintesti ca l-ai folosit ultima data!
In caz ca nu ti-l gasesti nicicum, mergi la examen cu copia buletinului si originalul + copia certificatului de nastere, poate te accepta, DAR pentru a ridica permisul va trebui sa ai buletinul vechi sau unul nou (chiar provizoriu).

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca o sa fii primit, avand in vedere prevederile Ordinului MAI nr.268/2010, privind examinarea pentru obtinerea permisului de conducere, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.6
(1)La data verificării dosarului de examinare, respectiv la data susţinerii probelor de examen, candidaţii trebuie să îndeplinească, potrivit legii, condiţiile de vârstă, să fie apţi din punct de vedere medical, să facă dovada îndeplinirii uneia dintre condiţiile prevăzute la art. 3 alin. (1), să facă dovada pregătirii teoretice şi practice prin cursuri organizate în şcoli de conducători auto şi să nu se afle în una dintre situaţiile prevăzute la art. 24 alin. (6) din ordonanţa de urgenţă.
1^1)Înregistrarea în aplicaţia informatică de examinare şi susţinerea probelor de examen sunt condiţionate de prezentarea documentului/documentelor care atestă identitatea şi domiciliul sau reşedinţa în România, în original, şi a dosarului de examinare. Documentele prezentate în original se restituie după verificarea datelor."
Poti sa te prezinti si sa incerci sa intri cu ce ai, n-ai nimic de pierdut.

| mihai69 a răspuns:

Nu.

| Silviullet a răspuns:

Nu sunt in masura sa dau un sfat, dar poate daca ai merge la politie sa declari pierderea lui si sa-ti dea o dovada ceva, poate ai putea merge