| Rigbby a întrebat:

Salutare TPU, am o intrebare. Pentru dosarul acela de somaj trebuie si originalele(buletin si certificat) dar eu am pierdut buletinul, trebuie neaparat sau ajunge doar copia?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai nevoie de C.I. în original pentru verificarea identităţii şi a conformităţii copiei cu originalul!

Având în vedere data naşterii menţionată la profilul tău, bănuiesc că acum ai absolvit liceul :)
Dacă vei urma o facultate/postliceală, atunci NU poţi cere/primi Ajutorul de şomaj ( nici măcar pe perioada verii )!

În rest, poţi solicita/primi ajutorul de şomaj dacă termini liceul/12 clase!
NU contează dacă promovezi sau nu ( ori dacă participi sau nu la ) examenele de BAC!

Data absolvirii cursurilor/liceului ( în anul şcolar 2014-2015 ) este data de 29 mai 2015.
De la această dată, ai la dispoziţie MAXIM 60 de zile pentru a te prezenta la AJOFM pentru luarea în evidenţă!
Apoi, după alte 60 de zile, TREBUIE să-ţi depui dosarul cu actele pentru ajutorul de şomaj.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

http://www.avocatnet.ro/......easta.html

Toate cele bune!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La dosar se depune copia CI dar ai nevoie si de original, pentru verificarea conformitatii copiei.

| alessia5158 a răspuns:

Pentru primul dosar care trebuie depus la AJOFM pana cel tarziu in data de 29 iulie, ar putea fi indeajuns o copie daca celelalte documente care compun dosarul sunt in regula--- toata lumea cunoaste faptul ca termenul maxim pentru eliberarea unei noi carti de identitate este de 30 de zile!
Pentru cel de-al doilea dosar care trebuie depus in luna august vei avea nevoie de originalul cartii de identitate atat la AJOFM cat si la Administratia financiara.

| FoundYouLover a răspuns:

Cred ca ar merge sa pui numai copia, cu conditia sa nu fie copie simpla, sa fie copie legalizata la notar. Daca ai vreuna pe acasa, te-ai scos!