| Gabi1335 a întrebat:

Maine sunt chemat ca martor intr-un proces civil penal. Intrebarea mea este, cum se desfasoara activitatea acolo? intra toti martorii o data? Cel acuzat va fi de fata cand eu voi spune ce am vazut? Mai multe detalii

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai in anticamera, la intrarea in sala de sedinte.Cand te va chema prin microfon te duci. Odata intrat in sala de sedinte, inaintezi pana la bara, un mic locas unde se afla un pupitru cu o biblie. Presedintele iti va spune sa juri ceea ce spune el cu mana dreapta pe biblie. Apoi stai linitit si raspunzi intrebarilor avocatilor prin Da sau Nu, eventual vei spune mai mult cum s-a intamplat fapta.Dar normal trebuie sa raspunzi prin da sau nu. Dupa aceea iti va spune ca esti liber si te poti retrage. Da, inculpatul va fi de fata in majoritatea cazurilor.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Martor intr-un proces civil penal?
Nu exista asa ceva, procesul este sau penal sau civil. Este adevarat ca, intr-un proces penal, se poate judeca si latura civila, daca sunt constituite parti civile.
Martorii asteapta afara din sala si sunt chemati pe rand. Acuzatul este de fata la ascultarea martorilor.

| pisoias a răspuns:

Martorii intra pe rand, iar acuzatul normal ca va fi acolo cand vei depune marturie.