| AlexandruInu a întrebat:

Salut,mi-am pierdut buletinul în Belgia și urmează sa plec în România, pot parasi tara fără buletin? Ce fac în momentul asta?

Răspuns Câştigător
| Țoglă a răspuns:

Anunţaţi imediat ambasada sau consulatul României (acestea vă vor putea elibera un titlu de călătorie, pentru reîntoarcerea în ţară).

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate.
Pentru reintoarcere poti obtine un titlu de calatorie de la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat).

| Violleta2022 a răspuns:

Fara un act de identitate NU poti calatori peste hotare!
Trebuie sa mergi de uregnta la Ambasada sau Consulatul Romaniei din Belgia, sa-ti faca un buletin provizoriu cu care sa poti calatorii, fiindca nu poti iesi din Belgia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. 2. La ambasadă.

| Brizbriz a răspuns:

Nope
pana la granita cu Romania nu te controleaza nimeni, dar apoi, la granita Ungariei or sa te si aresteze

trebuie sa vorbesti cu ambasada romana din Beligia sa iti emita un nou buletin, macar temporar

| tudorvolcano a răspuns:

Trebuie să mergi la un consulat, sau la ambasadă, cât mai repede, să faci măcar un buletin temporar, sau ceva să-ți permită să intri în țară, ca să poți să faci la urmă buletinul.

Dacă ai cetățenie dublă, eventual poți folosi cartea de identitate belgiană, și după să faci buletinul în România.

| AlexandruInu explică:

Vă multumesc pentru toate raspunsurile, am sunat si am aflat ca nu se poate dar între timp un cetãțean arab l-a gasit si m-a contactat.

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Ai putea folosi si pasaportul daca al ai la tine si mai este valabil ca data - al poti arata ca act de identitate in vama la frontiera sau in aeroport (pasaportul este facut pe baza actului de identitate deci nu se pune problema ca nu ar fi valabil) si in cazul in care te intreaba de cardul de identitate poti spune ca l-ai uitat la un prieten cu o mapa cu alte acte-documente si ca ai observat traziu ca nu le-ai pus in bagaje.Chiar daca esti intr-o tara europeana daca ai pasaportul la tine si este inca valabil poti trece fara probleme.