| andy2026 a întrebat:

Salut, mi-au fost ridicate plăcuțele de către cei de la poliție și am plecat așa fiind sfătuit de un polițist că în ziua aceea am voie sa circul așa până acasă, el eliberandu-mi o dovadă fără drept de circulație cu acea mașina. Am fost oprit încă odată de un alt echipaj și mi s-a întocmit un dosar penal pentru conducerea unui autovehicul pe drumurile publice fără a avea montate plăcuțe de înmatriculare. Sunt șanse să-mi anuleze permisul având în vedere că nu am antecedente?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui pentru ce ti-au fost retinute placutele, probabil fiindca nu corespundeau.
In Romania nu exista o asemenea infractiune la circulatia rutiera, asa ca ma mir ca s-a inceput urmarirea penala pentru faptul ca ai mers fara placutele cu numerele de inmatriculare.
Ar fi fost infractiune doar daca masina nu era inmatriculata, aveai numere false, numerele ti-ar fi fost retrase, masina era inmatriculata in strainatate si nu avea drept de circulatie in Romania, avand in vedere prevederile Codului penal, citez:
"ART. 334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
  (1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul, a unui tramvai sau a unui tractor agricol ori forestier neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul, tramvai, tractor agricol ori forestier cu număr fals de înmatriculare sau înregistrare se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(3) Tractarea unei remorci neînmatriculate sau neînregistrate ori cu număr fals de înmatriculare sau înregistrare se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul, a unui tramvai sau a unui tractor agricol sau forestier ori tractarea unei remorci ale cărei plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase ori a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă."
Asa fiind, daca nu este o situatie dintre cele enumerate in Codul penal, de regula nu vei fi condamnat penal si nici nu-ti va fi anulat permisul de conducere.
Doar daca fapta ta se incadreaza la alin.(2) si (4) si esti condamnat definitiv, indiferent de condamnare, atunci permisul iti va fi anulat.
P.S. Ar fi fost bine sa expui situatia cu detaliile necesare, ca sa nu trebuiasca sa fac ipoteze.

| mihai69 a răspuns (pentru Ioandelasal):

La el se aplică punctul 4. Probabil o acțiune comună cu RAR care a constatat că are probleme grave la direcție sau frâne.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihai69):

Nu se aplica alin.(4) daca placutele au fost RETINUTE, fapta de a circula cu deficiente grave sau chiar fara ITP este doar contraventie.
Dupa rezolvarea deficientelor poate reprimi placutele.
Doar daca au fost RETRASE fapta constituie infractiune si la retragere nu le mai primeste.

| Simpatic a răspuns:

E de noaptea mintii, cum adica "dovada, fara drept de circulatie"dar ti-a spus ca poti sa te deplasezi cu masina?
Ala a facut misto de tine, sau nu inteleg...
Daca e asa, am inca un motiv de cate ori moare un politist la slujba sau mai bine subit acasa la el sa ma bucur, unii dintre ei practic nu sunt oameni!
Sa faci unui naiv asa ceva in loc sa il sfatuiesti ce este de facut, e ceva inuman!
Iar masina trebuia imobilizata de domnii garcea, nu stiu ce lege aplica ei dar nu si una corecta!
Sunt dur cu ceea ce am spus fata de politisti, dar e urat sa faca asa ceva! Ii doresc numai bine respectivului, sa il vedem pe sosea... dar in sant, ca nici eu nu am obligatia morala sa opresc sa ii acord primul ajutorwinking

| mihai69 a răspuns:

Din păcate, nu.

| dullcat a răspuns:

Pentru ce ti-au mai dat dovada aia daca te-ai ales cu dosar penal?

| mihai69 a răspuns (pentru dullcat):

Dovada era FĂRĂ drept de circulație. Ar fi trebuit să cheme o platformă să ia mașina de acolo, nu să plece cu ea conducând-o.

| Jakye a răspuns:

Nu ti se anuleaza permisul. Inchisoare sau amenda. Probabil vei primi doar amenda, sau daca primesti inchisoare, primesti cu suspendare.

| andy2026 explică:

Numerele mi au fost luate pe motiv că sunt neconforme, pe spate fiind vopsita plăcută manual

| andy2026 explică (pentru andy2026):

Și numerele și talonul

| Ioandelasal a răspuns (pentru andy2026):

Deci este cum am banuit eu si fapta nu este infractiune ci doar contraventie, asa ca nu are de ce sa-ti fi facut dosar penal, probabil un proces-verbal de contraventie.
Vei plati confectionarea altor placute, care sa fie standard si nu le mai modifica.

| andy2026 explică:

Cu toate astea avea dreptul sa ma ia la sectie?