| justme1995 a întrebat:

as vrea sa stiu ce se poate intampla in cazul meu, aseara m-au oprit politistii, si mi-au luat actele masinii la control, aceasta fiind una inscrisa pe Spania, eu achizitionasem masina de o luna si ceva, si fostul proprietar mi-a garantat ca actele sunt 100% valide, dar politistii mi-au zis cu totul altceva, itp-ul si asigurarea fiind expirate de anul trecut, si acestea pe care eu le am sunt doar niste falsuri scoase la imprimanta. Acestia mi-au facut dosar penal si sunt cercetat pentru uz de fals si inca o infractiune, nu stiu exact cum suna, dar ceva de genu' " circulatia cu un autovehicul inmatriculat pe alt stat care nu conforma cu standardele". Mi-au retinut permisul, placutele cu numarul de inmatricluare, asigurarea, itp-ul si cartea masinii, iar acum astept sa ma contacteze pentru a sti ce e de facut, oricum, dosarul a fost inaintat catre parchet. Concluzia: as vrea sa stiu ce mi se poate intampla mie.eu intru aici, dar chestia e ca eu nu am avut cunostinta de chestia asta, deci nu stiu care ar fi vina mea "art.85 al.4 din Oug.195/2002
(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale carui placute cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare au fost retrase sau a unui vehicul inmatriculat in alt stat care nu are drept de circulatie in Romania se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani. " rog sa imi raspunda cineva care a trecut prin asta, sau un avocat, sa stiu ce e de facut!

Multumesc anticipat!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca situatia este asa cum ti-au spus te acuza corect pentru infractiunea prevazuta si pedepsita de art.85, alin.4 din OUG 195/2002 dar nu este corect sa te acuze de uzul de fals, deoarece tu nu stiai ca actele sunt false (daca chiar nu stiai).
In orice caz ar fi bine sa-ti angajezi un avocat.

| justme1995 explică (pentru Ioandelasal):

Pai chiar nu stiam. Si oare chiar exista riscul sa imi dea pedeapsa cu inchisoare? eu nu cred ca judecatorii pot fi chiar atat de labili psihici sa faca asta. Am si martori cand am luat masina, nu mi-a zis nimic de acte, din contra, mi-a garantat ca actele sunt 100% ok.

| Ioandelasal a răspuns (pentru justme1995):

Nu o sa-ti dea pedeapsa cu executarea inchisorii, cel mult inchisoare cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei.

| justme1995 explică (pentru Ioandelasal):

Eu m-am mai interesat si am aflat ca dupa 2 saptamani, o sa imi dea numarul de la dosarul penal, si o sa imi dea numerele si actele masinii inapoi, si cu acel numar de la dosar, pot merge sa imi dea dovada cu drept de circulatie, si cazul se v-a solutiona intr'o luna jumate-2, si o sa primesc o amenda contraventionala de maxim 300 de lei, si dupa ce achit amenda imi pot lua permisul inapoi!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faptul ca nu cunosti legea nu te absolva de respectarea ei.

Eu zic sa iti cauti un avocat.

| justme1995 explică (pentru suntserios):

Nu e treaba ca nu cunosc legea, e treaba ca eu nu am stiut ca actele sunt false, mie mi-a garantat omul ca e totul 100% ok. am actul de vanzare cumparare, pot dovedi ca nu le-am facut eu si ca nu am absolut nicio legatura cu asta. Cum se poate sa imi dea mie pedeapsa cu inchisoarea?!? pe bune, in cel mai rau caz, ce mi-au zis politistii, permisul suspendat pe 60 de zile si/sau amenda.

| suntserios a răspuns (pentru justme1995):

Exista doua pedepse

"Falsificarea de acte"
Art. 288. - Falsul material în înscrisuri oficiale

unde intra cel ce ti a vandut masina si

"Art. 291. - Uzul de fals" unde intri tu. Ultimul articol spune

Folosirea unui înscris oficial ori sub semnãturã privatã, cunoscând cã este fals".

In continuare iti recomand un avocat.

| johnye2 a răspuns:

Politisti aia si au batut joc de tine, scuze ca trebuie sa iti spun eu. Ai voie sai ai masina inmatriculata in Spania happy

| suntserios a răspuns (pentru johnye2):

Si tu acuma, crezi ca i au facut dosar penal, retinut permis si numere ca sa se distreze. Ai voie sa circuli cu masina inmatriculata in Spania dar care sa aiba drept de circulatie in Romania.

In cazul de fata cand el umbla cu acte false la ce vroia sa se astepte?

| justme1995 explică (pentru johnye2):

Si daca ai asigurarea si itp false? mai ai voie sa circuli?