| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! O persoana necunoscuta de pe Facebook, m-a abordat intr-un mod ne plăcut și l-am făcut "țigan " și el a spus ca se v-a duce sa-mi facă plângere la politie ca sunt rasista cu el. Nu cunosc acea persoana n-am vazut-o niciodată. I-am m-ai spus ceva gen "mama ta " ca m-a enervat foarte tare. A spus ca el a făcut facultatea de drept și îmi poate face mult rau. Este adevărat sau minte?

23 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Copii din astia de carton care vorbesc urat, is la tot pasu, mai ales pe snapchat gasesc si eu puberi din astia de 14 15 ani care injura. Cand le dau vocal si zic ceva de mama lor, cica-s nesimtit.Pai eu nu stau sa fac educatie daca e cazu. Veziti de treaba ta si blocheaza-i, si inainte sa injuri pe cineva pe snapchat, Facebook, ori alta retea de socializare gandeste-te ca nu stii pe cine injuri. Nu stii cati ani are, si cu ce se ocupa, mai suntem si adulti pe retelele de socializare, tehnologia a avansat, numai e ca acu 15 16 ani cu yahoo messenger si hi5

| Wordofthat999999 explică (pentru Liviu):

Nu l-am înjurat deloc, m-am luat de el pentru felul cum m-a abordat atata tot.

| Wordofthat999999 explică (pentru Liviu):

El a fost primul care mi-a trimis mesaj și intr-un mod nepoliticos. Poate ca l-am jignit dar am avut și o zi proasta ieri ca fiecare și nu i-am tolerat gluma proasta.

| Wordofthat999999 explică (pentru Liviu):

Una peste alta nu l-am amenințat și nu l-am.injurat pur și simplu l-am făcut "țigan" mare chestie.

| Liviu a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Da-l in spumele mari, blocheaza-l si sa se duca la politie. N-ai facut ok ce ai facut, dar toti gresim, si eu si tu si toti. Invatatura de minte, il blochezi si dupa te linistesti. Stai linistit nu consuma politia resurse sa te gaseasca pe tine, ca sa iti dea o amenda minima.

| Wordofthat999999 explică (pentru Liviu):

Da asa este și el m-a jignit mult, am arătat conversația la niște persoane și ei zic ca mai mult m-a jignit el pe mine decât eu pe el. Dar în fine asta e.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Politia nu se ocupa de rasism dacă nu implica vreun act de violența

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trebuie să demonstreze la poliție că i-ai produs un prejudiciu.

| Wordofthat999999 explică (pentru sadrian46):

Adică?

| sadrian46 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

El face o plângere la poliție, că ce? Că ți-a produs un rău, o pagubă. Ce pagubă ți-a produs?

| anonimg a răspuns:

El este instigatorul, așa că și el va fi amendat; și ca unul care face dreptul nu-i va pica bine să aibă un cazier pătat.
Iar tu nu mai sta de vorbă cu toți necunoscuții; că nu toți oamenii sunt și oameni.

| minrest a răspuns:

Eu cred ca nu ai fost rasista, nu exista rasa sau etnia asta numita tigani, exista o etnie numita rromi, dar el nu e rrom.

Răspuns utilizator avertizat
| Eireann a răspuns:

Poate face plangere dar chiar crezi ca politia o sa se deranjeze cu asa ceva? Chiar daca l-ai discriminat pana la uirma nu i-ai adus nici un prejudiciu propriu-zis. Numai pentru niste comentarii si cateva injuraturi nu face politia nimic, in plus poti sa ii spui ca poti sa ii faci plangere pentru hartuire (doar ca sa il sperii si tu pe el). Blocheaza, nu le raspunde, simplu...

| carevaescu a răspuns:

Este adevărat. Ceea ce spui online poate avea consecinte legale. Poti depune si tu plangere pentru ca ai fost abordata, dar ai o baza mai slaba.
Totusi, e improbabil să se sinchisească cineva cu asta. Dacă se ambiționează totusi, autoritățile sunt obligate sa ancheteze.

Lesson of the day: nu fi rasista
¯\_(ツ)_/¯

| Wordofthat999999 explică (pentru carevaescu):

Și poate sa mi facă plângere doar cu numele meu de pe Facebook? N are date personale cnp, adresa...

| carevaescu a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Da. Este usor de aflat cine esti si unde stai - de catre autorități.
Iti pot explica si latura tehnica, dar nu vad sensul aici si acum. Pe scurt, Facebook strange suficiente date despre tine, precum ce dispozitiv folosesti, locatia, etc, dic care se poate deduce non-ambiguu identitatea ta. Aceste informații se pot cere, cu un mandat, de catre autorități.
Improbabil insa sa depuna plangere. Presupune un efort si din partea lui. Daca ti e teama, cere-ti scuze, si block.

Pe viitor insa... Probabil ai dori sa ti setezi Facebook ul in asa manieră încât sa nu te mai poată contacta persoane random.
Cel mai bine adopti o eticheta de conversație impecabila. Oricat te-ar deranja cineva online, nu insulta in moduri obscene. Cand simti ca nu poti gestiona, ignora sau block.

| Wordofthat999999 explică (pentru carevaescu):

Da ai dreptate, eu mi-am cerut scuze dar el a spus ca tot va merge sa ma denunțe acum nu știu dacă va face asta. Oricum și el m-a jignit foarte mult, el crede ca dacă are dreptul este superior fata de alții. Mi-a propus sa ma întâlnesc cu el la 4 dimineața ca sa-mi cer scuze fata în fata ca asta e sansa mea, ca altfel când se v-a trezi se v-a duce la politie.

| carevaescu a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Da, stai departe de psihopati de genul.

Cred ca poti sta linistita in ceea ce privește intrebarea ta.

| Konstantinos99 a răspuns:

Vrajeala! Vezi de treaba ca nu are nici o putere.Banuiesc ca nu ti-ai afisat date personale...Plangerea se face cu cnp, nume, adresa.Si tu poti face plangere pentru ca te ai simtit agresata si amenintata.

| Turntable a răspuns:

Analfabet functional, sa-mi bag pl daca ai treaba cu cratima aia "-".