| Stufii a întrebat:

Pentru reprogramare la proba de traseu are vreo importanță "termenul de valabilitate" al cazierului juridiciar? Al meu este valabil până în luna aprilie dar eu vreau, dacă se poate, să mă reprogramez în iunie - iulie deoarece sunt la facultate și nu am când să fac orele de condus și să dau examenul. happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa scoti un alt certificat de cazier judiciar, dupa expirarea celui actual.
Conform Ordinului MAI nr.268/2010, privind examinarea pentru permisul de conducere, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 6. (1) La data verificării dosarului de examinare, respectiv la data susţinerii probelor de examen, candidaţii trebuie să îndeplinească, potrivit legii, condiţiile de vârstă, să fie apţi din punct de vedere medical, să facă dovada îndeplinirii uneia dintre condiţiile prevăzute la art. 3 alin. (1), să facă dovada pregătirii teoretice şi practice prin cursuri organizate în şcoli de conducători auto şi să nu se afle în una dintre situaţiile prevăzute la art. 24 alin. (6) din ordonanţa de urgenţă.
  (2) Înregistrarea în aplicaţia informatică de examinare şi susţinerea probelor de examen sunt condiţionate de prezentarea dosarului de examinare, care trebuie să conţină următoarele documente:
 c) certificatul de cazier judiciar în termenul de valabilitate,  eliberat de structurile competente ale Poliţiei Române, potrivit legii;"

1 răspuns:
| AFR81 a răspuns:

Daca vrei sa te reprogramezi in iunie-iulie, trebuie sa-ti schimbi cazierul. Costa in jur de 10 lei si dureaza cateva minute.