| anonim_4396 a întrebat:

Salut, poate mă ajută careva... dau traseul si e posibil să intru pe o stradă cu circulație în ambele sensuri având marcaj linie continua și câteodată mai parchează câte o mașină,doua,ei bine, dacă depășesc nu e bine,te pică, dacă oprești,că altă soluție n-ai,și îi spui că n-ai voie sa incalci linia, probabil va spune că nu ești bun ca șofer și că nu știi, și te poate da jos pentru asta... mă gândesc. Aștept un răspuns, mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Anghel_Seby_2000 a răspuns:

Salut, stai linistit poti sa depasesti, tu nu faci greseala si cel care te obliga sa calci linia continua, de exemplu intr-o strada cu circulatie in ambele sensuri, pe sensu tau de mers se afla oprit un autobuz sau obstacol, ai linie continua, tu ce faci stai pana dimineata acolo, deci ai voie si daca iti permite vizibilitatea!

2 răspunsuri:
| Sanda_Sanda_1997 a răspuns:

Trebuie sa semnalizezi cât timp parcurgi acea strada. Deoarece depășești mașinile parcate și este nevoie de semnalizare.

| anonim_4396 explică (pentru Sanda_Sanda_1997):

Păi... logic că se semnalizează, dar problema este că ești nevoit sa încalci linia continua