| Borcea_Cristian_1998 a întrebat:

Pot conduce tractor cu categoria A1?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, pentru tractor trebuie categoria Tr.

| Wheizii a răspuns:

Conform Codului de Legislatie Rutiera Roman
Pregatirea practica a persoanei prevazute la alineatul (2), in vederea obtinerii permisului de conducere valabil pentru oricare dintre categoriile A, B, BE si subcategoriile A1 si B1 se poate efectua si de catre un instructor auto atestat in conditiile legii, care a incheiat un contract cu unitatea autorizata in care solicitantul a efectuat pregatirea teoretica.
SUBCATEGORIA A1: motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cmc si o putere care nu depaseste 11 kW;
(1) Persoana care solicita examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii: sa aiba varsta de cel putin 16 ani impliniti, pentru subcategoriile A1 si B1;
Examenul pentru obtinerea permisului de conducere consta in:proba practica de conducere a autovehiculului in traseu, corespunzatoare categoriei de permis solicitat, cu exceptia categoriei A si subcategoriei A1 pentru care se verifica numai indemanarea in conducere in poligoane special amenajate.