| Popa_Razvan_1995 a întrebat:

Salut puteți sa îmi explice cineva cum sa fac sa înțeleg contravențiile și infracțiunile nu pot înțelege nici cum.
Ma refer pentru cei care fac scoala auto.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incalcarea normelor de circulatie rutiera constituie contraventie. Asa fiind este necesar sa stii si sa intelegi aceste norme si sa nu le incalci. Nu trebuie sa intelegi sau sa retii intocmai contraventiile, sunt destul de multe si chiar ti-ai incarca degeaba creierul. Sigur ca este bine sa le citesti si sa le retii putin, dar nu asta este important. Important, asa cum am spus, este sa intelegi si sa respecti regulile de circulatie.
Cat priveste infractiunile acestea sunt putine si usor de inteles: sa nu circuli cu masina neinmatriculata, sa nu circuli fara permis de conducere de categorie necorespunzatoare, sa nu circuli beat sau sub influenta drogurilor, etc. De altfel si acestea sanctioneaza incalcari grave ale prevederilor Codului rutier si Regulamentul de aplicare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contravențiile sunt mai puțin grave și infracțiunile sunt foarte grave.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Repetă pe scoalarutiera.ro la pasul 3 întrebările de la capiolul ăsta de mai multe ori, o să te ajute