| rem1x70 a întrebat:

Recent am fost agresat verbal de o persoană majoră (un cadru didactic al liceului în care studiez) și m-a deranjat foarte tare pentru că nu este prima dată când primesc jigniri din partea persoanei respective. Am ajuns să cedez psihic și poate că aș putea rezolva cumva situația prin legislație...
Țin să menționez că nu sunt încă major.
Există cumva vreo posibilă lege care îi sancționează pe cei ce agresează verbal?
Aștept un răspuns cât mai detaliat.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Samariteanul a răspuns:

Te duci la politie(cu parinti) si depui o plangere impotriva profesorului(parintii ar trebui sa stie de situatia ta, comunica cu ei).Sau mai e o solutie.De filmat in luceu n-ai voie, insa de inregistrat convorbiri nu scrie nicaieri ca e ilegal. Poti sa ai un microfon pornit la tine(eventual din telefon) si sa o inregistrezi cand te agreseaza verbal. Dupa la politie cand depui plangerea ai o dovada solida impotriva ei si nu o sa scape asa usor.Ai putea sa te plangi si directorului, insa daca acel cadru didactic are ''pile'' la director n-o sa-ti mearga, cel mai bine e sa depui plangere la politie, chiar is fara dovada, insa trebuie sa stie si parintii tai de situatia ta.Eu te inteleg.Am si eu o profesoara de tot kakatu care ma jigneste si se ia de mine la aproape fiecare ora, insa am invatat sa indur pentru ca are multe relatii si n-am ce sa-i fac+e batuta in cap, toti din liceu stiu asta.Multi trecem prin asa ceva pentru ca asta e sistemul de invatamand in Romania...

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai ca sa faca plangere la Directorul scolii, despre acest profesor.
Daca nu se rezolva nimic, mergeti la inspectoratul Scolar din Judetul unde locuiesti.
Nu uita sa luati numar de inregistrare cand depuneti plangerea la secretariatul liceului, ca sa nu dispara si ca sa aveti dovada ca s-a depus la acea data si nu s-au luat masuri impotriva acelui profesor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îl reclami la inspectorat, nu la poliție. Insulta nu-i faptă penală.

| Ryaaan a răspuns:

Dc persoana respectiva a instigat ca faptuitorul sa o insulte, e cam greu de presupus ca el l-a insultat pentru ca a fost instigat; mai degraba pentru ca a fost provocat, caz in care se va retine art.73, lit b pentru insulta, iar pentru primul 205
dc faptuitorul stia ca victima il insulta doar pentru a obtine daune si a comis 205(ceea ce nu e usor de probat) cred ca se va retine cu privire la fapta sa de insulta consimtamantul victimei ca si cauza justificativa