| infinitespiral a întrebat:

daca sotul meu ma agreseaza fizic si verbal dar nu imi raman urme (imi da o palma de exemplu si imi adreseaza injurii ). Eu, la randul meu, neputand sa ma apar fizic de el.
Presupunand ca nu e prima oara cand acest lucru se intampla, si mai primesc si amenintari din partea dansului. Agresiunile Fizice se repeta, dar niciodata nu raman urme fizice foarte vizibile, insa emotional ma simt tot mai afectata. Chem politia, ne sanctioneaza pe amandoi pentru scandal, iar pe mine ma sfatuieste sa merg la un psiholog (vazandu-ma clar afectata). Credeti ca e normal sa se procedeze asa? Vreau sa divortez insa momentan nu am altundeva unde sa locuiesc iar orasul e nou, nu cunosc pe nimeni...

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asa si noi ce vrei sa i ti facem, tu ai ales sa te mariti, du-te la părintii tai si divorteaza de omul asta batauș violent, alta solutie nu există. Ai copii cu el? Ce varsta ave ti voi? De ce te bate, bea?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Exista centre sociale pentru femei in situatia ta, insa probabil sunt aglomerate de cazurile mai grave (agresiuni evidente).
Sfatul meu ar fi sa gasesti un loc de munca in strainatate, cu cazare. Fugi acolo, faci bani, vii in tara capabila (financiar) sa te descurci singura, si dai divort de el.
Greul abia atunci s-ar putea sa inceapa, daca tipul e 'batausul domestic' clasic, o sa te caute ca un psihopat, si naiba stie ce o sa iti faca. Nu vreau sa te sperii, vreau sa iei asta in calcul.

| lpavel a răspuns:

Politia mai mult nu poate face! Tu alegi ce vrei sa faci in continuare! Pleaca in alt oras, pleaca oriunde numai cat mai departe de un astfel de animal ca nu-l pot numi altfel... Nu-ti mai pierde o clipa din viata cu un asemenea om!

| Vanishgold a răspuns:

Pierzi timpul stând cu el. Cel mai bine este să-l părăsești și să pleci singură de capul tău unde vezi cu ochii și să înveți să te descurci. Asta presupune că vei căuta din timp un loc unde sa stai și un loc de munca. Asta e cel mai important, cu restul te vei descurca. În momentul în care ai băgat divorț, ai și plecat și dacă ți-e frică de el, cere un ordin de restricție.