| qwerty52256 a întrebat:

Recent, am vorbit cu o fata care mi-a trimis poze nud (suntem amandoi minori), iar eu i le-am trimis unui prieten, fara ca aceasta sa stie. Dintr-o data, contul de Facebook mi s-a pus pe Disabled, adica nu il pot folosi si sunt foarte speriat de consecinte. Este ilegal ce am facut? Pot face inchisoare/primi amenda?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca fata iti face plangere penala atunci poti fi acuzat de violarea vietii private, conform Codului penal, citez:
"ART. 226.Violarea vieţii private
  (1) Atingerea adusă vieţii private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuinţă sau încăpere ori dependinţa ţinând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.
  (2) Divulgarea, difuzarea, prezentarea sau transmiterea, fără drept, a  sunetelor, convorbirilor ori a imaginilor prevăzute în alin. (1), către o altă persoană sau către public, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Daca esti minor si ai peste 14 ani se poate lua impotriva ta o masura educativa, de regula neprivativa de libertate, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74."

| qwerty52256 explică (pentru Ioandelasal):

Fata nu e din Romania, nici macar nu ne-am vazut in persoana. Dupa ce a aflat, mi-a blocat mesajele, dar atata tot. Nu cred ca este un motiv sa ma panichez.

7 răspunsuri:
| D3I3 a răspuns:

Păi n-ai făcut "nimic" rău, doar ai încălcat intimitatea cuiva și ai prezentat pornografie cu minori ceea ce este cam ilegal și riști la școala de corecție sau la închisoarea pentru minori.

| qwerty52256 explică (pentru D3I3):

Ce perioada pot sa risc?

| RaduMihaiRadu a răspuns:

Stai ma calm. Facebook are filtre. In momentul in care distribui ceva +18 primesti un fel de ban 72 ore. Dupa totul revine la normal. Faza nasoala e sa nu afle tipa ce ai facut cu pozele ei

| qwerty52256 explică (pentru RaduMihaiRadu):

Problema e ca nu am distribuit nimic, am trimis poza prin messenger. Iar apoi mi-a aparut o notificare cum ca contul mi-ar fi dezactivat.

| qwerty52256 explică (pentru qwerty52256):

Totusi, notificarea a aparut dupa 20 de minute de la trimiterea pozei.

| RaduMihaiRadu a răspuns (pentru qwerty52256):

Da, asa se intampla. Stai calm, e normal