| Andrei200202 a întrebat:

Revin cu problema mea..Am promit și soluția de la apel pentru greșeala pe care am făcut-o la 15 ani, am primit acum internarea într-un centru de detenție pentru o perioadă de 1 an și 6 luni. Eu in prezent sunt in clasa a 12-a, din ce am inteles, e posibil să imi continui scoala acolo, adica sa termin liceul si să dau si bacalaureatul? Chiar e posibil?
Si legat de pedeapsa aceasta, se poate reduce la jumătate dacă dau dovadă de bună purtare și interes pentru reintegrare?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.125.Internarea într-un centru de detenţie
  (1) Măsura educativă a internării într-un centru de detenţie constă în internarea minorului într-o instituţie specializată în recuperarea minorilor, cu regim de pază şi supraveghere, unde va urma programe intensive de reintegrare socială, precum şi programe de pregătire şcolară şi formare profesională potrivit aptitudinilor sale.
(4) În cazul în care pe durata internării minorul a dovedit interes  constant pentru însuşirea cunoştinţelor şcolare şi profesionale şi a făcut progrese evidente în vederea reintegrării sociale, după executarea a cel puţin jumătate din durata internării, instanţa poate dispune:
  a) înlocuirea internării cu măsura educativă a asistării zilnice pe o perioadă egală cu durata internării neexecutate, dar nu mai mult de 6 luni, dacă persoana internată nu a împlinit vârsta de 18 ani;
b) liberarea din centrul de detenţie, dacă persoana internată a împlinit vârsta de 18 ani.
  (5) Odată cu înlocuirea sau liberarea, instanţa impune respectarea uneia sau mai multora dintre obligaţiile prevăzute în art. 121, până la împlinirea duratei măsurii internării.
  (6) Dacă minorul nu respectă, cu rea-credinţă, condiţiile de executare a măsurii asistării zilnice sau obligaţiile impuse, instanţa revine asupra înlocuirii sau liberării şi dispune executarea restului rămas neexecutat din durata măsurii internării într-un centru de detenţie."
Fata de aceste prevederi poti continua scoala in centrul de detentie si chiar sa sustii bacalaureatul in aceasta perioada. Si poti fi eliberat conditionat dupa ce faci jumatate din pedeapsa, daca ai o conduita buna si indeplinesti toate conditiile prevazute in normele citate.

| anonimg a răspuns:

Site-ul acesta este "toti pentru unu" si nu -toti impotriva unuia.
"Am fost gol, si M-ati imbracat; am fost bolnav, si ati venit sa Ma vedeti; am fost in temnita, si ati venit pe la Mine." (Matei.25:36)
Dispretul nu trebuie sa-si aiba loc in inimile noastre.

Andrei200202, da poti sa iesi mai repede cu buna purtare. Important este sa inveti, pentru ca intr-o zi sa ai o meserie din care sa poti sa te intretii tu si familia care ti-o va da Dumnezeu.