| anonim_4396 a întrebat:

Poti primi inchisoare cu suspendare dacă la 15 ani am făcut o prostie și la 17 ani au început anchetele iar acum la aproape 19 ani s-au terminat procesele însă cam nasol și am primit 2 ani de detenție in primă instanță dar am făcut apel și acum astept solutia. Deci, pot primi cu suspendare cei 2 ani? Nu mi se pare deloc ok sa nu pot să-mi termin scoala din cauza unei prostii facute la 15 ani, mai ales acum in clasa a 12 a. Ce insemna detenție? E diferit fata de centru de reeducare sau inchisoare?

27 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, pentru faptuitorii minori la data infractiunii se poate lua doar o masura educativa, din ce spui in cazul tau este privativa de libertate, respectiv internarea intr-un centru de detentie, chiar daca la data internarii esti deja major. Si se pare ca a fost o infractiune destul de grava, daca te interneaza intr-un centru de detentie.
Centru de detentie este undeva intre centru de reeducare si inchisoare.
Detalii gasesti in L.254/2013 si Normele de aplicare, le gasesti pe internet.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am mai vb cu dmv prin mesaje si v am mai cerut ajutorul și nu, nu e asa grava, doar acuzațiile sunt grave dar fapta in sine nu e

| DeyCj a răspuns:

Detenţia=pedeapsă cu executare.Acuma că eşti major te bagă-n închisoare.
Nu ştiu ce prostie ai făcut acum 4 ani şi cum se încadrează legal. Oricum dacă ai călcat pe bec cu legea singurul lucru ce-ţi poate face avocatul e să folosească prerogativa de minor în momentul producerii faptei(minor(adolescent)=discernământ influențabil) asta ca să te scoată cu o pedeapsă mai mică.
Apel ai făcut sau rescurs? Una e să faci recurs la proces şi alta e apelul, da tu cred că ai făcut recurs.
Cu pronunţarea sentinţei, asta e la aprecierea judecătorului/oarei. Dacă judecătorul apreciază că ai fost coptil şi nu ai ştiut ce faci, atunci vei puşca cu suspendare. Dacă consideră fapta săvârşită a avut consecinţe grave atunci puşti cu executare.Deci e subiectiv.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce ai facut la 15 ani? Ai furat? Sau ce.

| cristimihailov a răspuns:

Dar ce prostie ai facut?

| domnulIordache a răspuns (pentru cristimihailov):

S-a pozat violand un baiat.

| Andrei200202 a răspuns (pentru domnulIordache):

Ai fost acolo?

| domnulIordache a răspuns (pentru Andrei200202):

Ai povestit.

| Andrei200202 a răspuns (pentru domnulIordache):

Da, într-adevăr acuzațiile sunt de viol dar nu mă consider a fi unul, plus că n-am participat și aceea a fost doar o prostie de "glumă" stiu ca e mult spus glumă dar asta consideram in acelt moment, nu intenția unui viol.

| Andrei200202 a răspuns (pentru domnulIordache):

Si e drept că dinafară se vede urât, nu incerc sa ma scuz, da mi se pare mai ok sa primesc o sansa având in vedere ca e prima abatere si plus caa au trecut 3 ani, 3 ani in care am avut multe de învățat trecând de perioada de puști

| domnulIordache a răspuns (pentru Andrei200202):

Asa ar trebui sa zica toti. Am omorat doar o data, mai merit o sansa.

| Andrei200202 a răspuns (pentru domnulIordache):

Scuză ma dar de la omor la ce am facut eu e cale lungă

| domnulIordache a răspuns (pentru Andrei200202):

Cale lunga sau nu, dupa ce intrebari pui e clar ca tu inca nu intelegi ca sa iti bagi **** in gura cuiva fara acordul lui se numeste viol si distribuirea materialelor de genul asta se numeste p*rngrafie infantila. Si ambele sunt grave. Iti meriti pedeaspsa, iepurasule si stai linistit ca o sa o duci mai bine acolo decat acasa. Aveti niste conditii de nici nu se poate numi pedeapsa ce ai primit, te duci in vacanta, vagabontule. Daca erai major faceai 10 ani bine meritati la o puscarie serioasa, nu ce o sa faci tu acum.

| Yuoia a răspuns:

"Nu mi se pare deloc ok sa nu pot să-mi termin scoala"
De ce nu te-ai gandit TU la asta inainte de a face prostia?
Acum vrei sa se gandeasca altii ca "nu e ok". Iti vei termina scoala acolo daca vei intr-adevar. Fara sa-ti executi pedeapsa, vei continua sa faci greseli.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Yuoia):

Ce fel gândiți unii, "vei continua sa faci greșeli ". De unde stii tu că nu mi-am învățat deja lecția? Nopti nedormite si stres timp de 1 an. Crezi ca mai am nevoie sa trec prin asta inca o data? Nu a fost ceva atât de grav dupa parerea mea, doar o decizie proasta influențata de anturajul de pe atunci de care m-am detasat, desigur. Normal ca vreau sa mi continui si termin liceul, atunci eram in clasa a 9a, acum a 12 a, conceptii total diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa 18 ani orice condamnare detentie inseamna penitenciar nu scoala de corectie
Te baga la minori doar daca esti minor cum ai 18 ani te muta in penitenciar normal

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca votai cu aur sau cu psd puteai, asa nu

| hacktek a răspuns:

Nu vei primi închisoare, ci vei fi pus sub supraveghere (probațiune) pe o perioadă de un an sau doi, eventual muncă în folosul comunității.

| Andrei200202 a răspuns (pentru hacktek):

Stiu, asta in cazul unei masuri NEPRIVATIVE dar eu am in prima instanta o masura privativa.

| hacktek a răspuns:

Eu sunt sigur că se va ajunge la o perioadă de probațiune. Dacă era să fii privat de libertate, se întâmpla acest lucru până acum.

| Andrei200202 a răspuns (pentru hacktek):

Multumesc, unele răspunsuri chiar ma liniștesc

| anonim_4396 explică (pentru Andrei200202):

Si evident ca nu poti primi inchisoare cu suspendare, inchisoarea cu suspendare e o pedeapsa, minorii nu pot primi pedepse.

| hacktek a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă ar fi avut până în 14 ani, nu ar fi existat răspundere penală. Dat fiind că fapta a fost săvârșită la vârsta de 16 ani, putem vorbi de răspundere penală. Deoarece acum intimatul are peste 18 ani, putem vorbi de aplicarea unei pedepse, chiar dacă fapta a fost săvârșită la 16 ani.
Apropos, aici poate fi vorba despre un șiretlic al Procuraturii, care a tărăgănat pronunțarea unei hotărâri definitive până când pârâtul a împlinit vârsta majoratului, TOCMAI pentru a putea cere o pedeapsă privativă de libertate care să se poată pune în aplicare.

| anonim_4396 explică (pentru hacktek):

Nu poate fi aplicata pedeapsa indiferent de varsta pe care o are acum, conteaza ca era minor la data savarsirii faptei

ii poate fi aplicata doar o sanctiune, respectiv o masura educativa care in cazul lui pare ca va fi privativa de libertate

| Andrei200202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta i masura din fond careia i-am facut apel

| anonim_4396 explică (pentru Andrei200202):

Daca in apel iti da neprivativa de libertate e norocu tau, dar inchisoare cu suspendare nu iti poate da

| Andrei200202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mm, multumesc