| anonim_4396 a întrebat:

Salut, se poate incheia acest semestru media cu 2 note + teza? Profa mea de romana ne tot bate la cap ca vrea sa avem toti 3 note in conditiile in care noi cei de-a 12-a urmeaza sa luam vacanta, sincer nu stiu ce ii veni ca in primul sem ne-a incheiat cu 2 note si teza. S-a modficiat cumva vreun oridin sa se revina la nr. de note pe baza orelor din orar?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate incheia si cu 2 note plus teza, conform art.104, alin.(4^1) din Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 107.
(4)Numărul de calificative/note acordate semestrial fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, exclusiv nota de la lucrarea scrisă semestrială (teză), trebuie să fie cel puţin egal cu numărul săptămânal de ore de curs prevăzut în planul de învăţământ. Fac excepţie disciplinele cu o oră de curs pe săptămână, la care numărul minim de calificative/note este de două.
(4^1) În anul şcolar 2021-2022, prin derogare de la prevederile alin. (4), numărul de calificative/note acordate semestrial fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, va fi de minimum două, indiferent de numărul de ore alocat disciplinei prin planurile-cadru."
Probabil profesoara nu cunoaste aceasta prevedere de exceptie ce se aplica pentru actualul an scolar.

1 răspuns:
| user0010 a răspuns:

Salut. Eu așa știu că funcționează principiul ăsta, în funcție de câte ore ai la o disciplină pe săptămână. Dacă de exemplu ai 3 ore, trebuie să ai 4 note, dar acum nu sunt sigur, dar cam așa se procedează și la mine.