| structura a întrebat:

Salut,stie cineva cate ore se lucreaza pe luna la programul de 12/ 24 si 12/48? Nu inteleg cum se calculeaza programul si cate ore trebuie sa muncesti pe luna...un program normal are 160 de ore si ce trece de 160 e suplimentar, corect?

1 răspuns:
| SiA31 a răspuns:

Legal, fiecare om are dreptul să lucreze 40 de ore pe săptămână (8h/zi - 5 zile lucrătoare).
Pe lângă cele 40h, acesta mai are dreptul la 8h suplimentare pe săptămână.
Prin excepție (în cazuri speciale), durata timpului de muncă, inclusiv orele suplimentare, poate depăși 48h/săptămână, cu condiția că media orelor de muncă, calculată pe o perioadă de 4 luni calendaristice, să nu depășească 48h/săptămână.
Mai multe detalii, găsești în Codul Muncii, la Capitolul : "Timpul de muncă și timpul de odihnă".