| ChituAlexandru1289 a întrebat:

Stie cineva daca un minor in varsta de 17 ani poate achizitiona o masina RADIATĂ fara acordul parintilor?(semnatura sau ceva de genul acesta prin care sunt de acord ca fiul lor sa o aibe) Si NU o conduce nicaieri, nici pe drumuri publice nici private!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal un minor nu poate cumpara o masina, contractul de vanzare-cumparare trebuie semnat si de un parinte. Nu are importanta ca va circula sau nu cu aceasta.

| Sonia822 a răspuns:

happy
Radiata cum? Sunt 2 modalitati de a radia o masina:
1. temporar (avand drept de reinmatriculare)
2. definitiv (n-o mai inmatriculezi ever)
O sa ai nevoie de Contract de vanzare-cumparare, carte de identitate, rar PE PLATFORMA, ca n-ai numere, itp daca-l trece happy apoi politie
Vezi sa nu te pacaleasca ala happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca masina e radiata de tot si nu vrei sa o mai inmatriculezi vreodata practic e o gramada de fiare si o poți cumpăra si fara contract de v c

| ChituAlexandru1289 explică (pentru Sonia822):

Temporar cu drept de reinmatriculare, ma gandesc sa o inmatriculez prin 2020

| ChituAlexandru1289 explică (pentru Sonia822):

Temporar cu drept de reinmatriculare, ma gandesc sa o reinmatriculez pe la sfarsitul anului 2020